www.vizyonkenthaber.com

1 2

KSO Başkanı Zeytinoğlu ocak ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi

KSO Başkanı Zeytinoğlu ocak ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi
02 Şubat 2021 - 14:51

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan ocak ayı geçici dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ocak ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.46 artışla 15 milyar 48 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu ihracat rakamının en yüksek ocak ayı seviyesi olduğunu memnuniyetle görüyoruz.  Küresel ekonomide devam eden belirsizlik, lojistik maliyetlerdeki artışlar, Covid-19 mutasyon önlemleriyle yaşanan aksaklıklara rağmen gerçekleştirdiğimiz bu ihracat seviyesini olumlu karşılıyoruz. 2021 yılına iyi bir başlangıç yapan ihracat performansımızın önümüzdeki aylarda da artarak devam etmesini temenni ediyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu, en fazla ihracat yaptığımız beş ülkeden, Almanya’ya ihracatın yüzde 3.1, ABD’ye yüzde 25.3 ve Fransa’ya yüzde 12.5 artarken, İngiltere’ye yüzde 6.1 ve İtalya’ya ihracatın yüzde 2.2 azaldığını söyledi.

Ocak ayı ithalatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zeytinoğlu, “Ocak ayında ithalat yüzde 5.63 gerileyerek 18 milyar 123 milyon dolar olarak gerçekleşti. Alt kalemlerine baktığımızda yatırım (sermaye) malları ithalatının yüzde 9.5 artarken, hammadde (aramallar) ithalatının yüzde 7.7, tüketim malları ithalatının yüzde 2.8 azaldığını görüyoruz. Yatırım malları ithalatındaki artış ve tüketim malları ithalatındaki azalışı olumlu değerlendiriyoruz.” dedi.

İhracatın artması ve ithalatın gerilemesiyle ocak ayı dış ticaret açığının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31.9 azaldığını belirten Zeytinoğlu, dış ticaret açığındaki bu gerilemenin cari açık açısından önemli olduğunu söyledi.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.