www.vizyonkenthaber.com

1 2

TACİZCİ ÜVEY BABASINI ÖLDÜREN ŞERİFE ARIOĞLU’NUN DAVASI GÖRÜLDÜ

TACİZCİ ÜVEY BABASINI ÖLDÜREN ŞERİFE ARIOĞLU’NUN DAVASI GÖRÜLDÜ
20 Şubat 2019 - 20:55

“13 yaşından beri tacize uğradım!”

15 Ekim 2018’de Gölcük Şehitler Mahallesi Atatürk Bulvarı 171’inci Sokak’ta meydana gelen olayda,Şerife Arıoğlu üvey babası Yaşar Kanık’ı bıçakla yaralayıp olay yerinden kaçmıştı.Olay sonrası ağır yaralanan Yaşar Kanık 8 gün boyunca tedavi gördüğü Derince Sopalı Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.Yakalanarak tutuklanan Şerife Arıoğlu cezaevine gönderildi.

“İlk duruşma Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü”

Duruşmaya Şerife Arıoğlu’nun annesi ve Yaşar Kanık’ın ailesi dışında Kocaeli Kadın Platformu da katıldı.

Kasten insan öldürme suçundan yargılanan Şerife Arıoğlu’nun ilk duruşması bugün Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 13 yaşından beri Yaşar Kanık’ın tacizine maruz kaldığını belirten Şerife Arıoğlu savunmasında şu açıklamaları yaptı: “Annem ve öz babam ayrıldıktan sonra annem bir başkasıyla resmi nikah olmadan yaşamaya başladı ve beni de yanına almak istedi.Ben kabul etmedim ve beni yurda verdi. 4 yıl yurtta kaldıktan sonra annem beni tekrar yurttan aldı ve Yaşar Kanık’la aynı evde yaşamaya başladık.Yanlış hatırlamıyorsam 13-14 yaşlarındaydım.Bana cinsel saldırıda buldundu ve olay adli makamlara yansıdı.Fakat delil yetersizliğinden dolayı 6 ay sonra beraat etti.Bu yüzden evden ayrıldım ve sokaklarda yaşamaya başladım.Bu süreçte başkasının da tacizine,tecavüzüne uğradım.Hatta birinden gebe kaldım ve kızım A.A bu şekilde doğdu,kızım 9 yaşına kadar annemle kaldı çünkü babası sahiplenmedi ve benim de bakma durumum yoktu ” dedi.

“Annem ondan ayrıldığını söyleyince tekrar anneme sığındım ”

Şerife Arıoğlu sözlerine şu şekilde devam etti, “Daha sonra evlendim ve bir dönem sonra da eşimi kaybettim. Bu hâlimi gören annem ise Yaşar Kanık’tan ayrıldığını, kesinlikle görüşmediğini ve beni yanına almak istediğini söyledi. Anneme inandım onun evine gittim fakat annemin beni kandırdığını o adamla ayrılmadığını anlayınca tekrar evden ayrıldım.Çünkü Yaşar Kanık tekrar eve gelmeye başladı ve bana cinsel saldırıda bulundu.Ben tekrar evden ayrıldım.”

Geçen zamanda tekrar evlendim iki çocuğum daha oldu, ardından anlaşamadık ve ayrıldık.Annem de Yaşar Kanık’la ayrıldığını söyleyince iki çocuğumla annemin yanına Kastamonu’ya gittim.Annem yine Yaşar Kanık’la barışarak İzmit’e döndü.Ben de İzmit’e dönmüştüm ve iki çocuğumu bakamadığım için yuvaya vermiştim.Sonra iş buldum ve bir düzen kurmaya çalıştım.Düzen kurduktan sonra çocuklarımı tekrar yuvadan aldım ve başladığım işte devam ettim.” dedi.

“Benimle beraber olmak istediğini söylüyordu” 
Çocuklarını bahane eden Yaşar Kanık’ın sürekli kendisi ile irtibat kurmaya çalıştığını söyleyen Arıoğlu, “Yaşar Kanık’tan bir türlü kurtulamadım.Beni her zaman son ana kadar belirli aralıklarla rahatsız etti.Bana ulaşamadığında kızım A.A.’yı arıyordu. Beni akşam saatlerinde dışarıda görmeye dayanamıyordu. Zaman zaman evlerine gittiğimde annemle cinsel birliktelik yaşamadığını ve benimle birlikte olmak istediğini söylüyordu. Bunları anneme anlattığımda ise annem bana inanmıyordu. Bu olaylar ölüm olayına kadar devam etti. Olay günü ise kızım annemin evine gitmişti. Bir süre sonra annem beni arayarak kızıma yatan bursu elinden alıp benim yediğim yönünde beni suçladı ve bunu kızımdan öğrendiğini beni de resmi makamlara bildireceğini söyledi. Ben ikisini telefonda yüzleştirdim. Daha sonra Yaşar Kanık telefonu alarak, beni eskisinden daha beter yapacağını, evimi basacağını söyledi. Bunun etkisi ile sinirlenerek evden çıktım ve annemin evine doğru gitmeye başladım. Yolda bir marketten bıçak aldım. Oraya gittiğimde ilk olarak annemle karşılaştım. Annem direk benim üzerime saldırdı. Ben onunla bir sorunum olmadığını söyleyerek annemi ittim. Bu sırada Yaşar Kanık elinde beyzbol sopası ile dışarı çıktı. ‘Sana yaptıklarımın aynısını kızına da yapacağım’ diyerek beni tehdit etti ve beyzbol sopası ile bana vurmaya başladı. Ben o arada bir kolumu yüzüme ve kafama siper etmeye çalıştım. Daha sonra kendimi korumak amacıyla Yaşar Kanık’a bıçakla bir kez vurdum. Devamında oradan ayrılarak eve gittim” şeklinde konuştu.

“Şerife Arıoğlu’nun annesi kızını suçladı”

Son olarak söz alan ve kızının aleyhine savunma yapan anne Saliç B. ise kızını suçladı. Saliç B. savunmasında, “İlk eşimden ayrıldıktan sonra bakmakta zorlandığım için kızımı yurda verdim. Yurtta kendisi tecavüze uğramış. Bunu Yaşar Kanık’ın üzerine attı. Bunu eşimi istememesi sebebiyle yaptığını düşünüyorum. Daha sonra kızımın çocuğu oldu. O çocuğa 10 yaşına kadar biz baktık. Bu sırada kızım ise başka biriyle olmaya başladı. Hayatı bu şekilde devam etti. Kızımın benimle ve Yaşar K. ile olan temel sorunu bizim onun dağınık hayatına çeki düzen vermeye çalışmamızdır. Zira kendisi çocuklu bir insan gibi yaşamıyordu. Gece saatlerinde bir yere gidip orada kalıyordu. Bu sırada çocuklar ise evde yalnız kalıyorlardı. Bu sırada ben ve Yaşar K. ile onu sürekli uyarıyorduk. Kızımın bana Yaşar K.’nın kendisine cinsel tacizde bulunduğu yönünde hiçbir beyanı olmadı. Yaşar K.’nın onu telefonla taciz ettiği yönündeki iddiaları da kabul etmiyorum” şeklinde konuştu.

“Kızım bana da silah doğrulttu ve eşimi bıçaklayıp kaçtı” 
Olay günü yaşananları anlatan anne Saliç B., “Olay günü torunum A.A. bizde kalacaktı ancak kızım onu arayarak eve gelmesini istedi. Annesiyle telefonda tartıştı,ben de tatsızlık çıkmaması için torunuma gitmesini söyledim. A.A.’nın gitmesinden bir süre sonra kızım evimize geldi. Kızım geldiğinde kapıyı ben açtım. Bu sırada elinde kuru sıkı silah vardı ve benim göğsüme dayadı. Bu arada, ‘Bana yaptıklarını kızıma da mı yapacaksın?’ diye bağırıyordu. Yaşar Kanık dışarı çıkarak, ‘Sana ekmek verdiğim için mi beni suçluyorsun’ dedi. Bunun üzerine kızım o ana kadar görmediğimiz, montuna sakladığı bıçağı çıkararak eşime bir kez sapladı ve bıçağı döndürdü. Eşimin kızıma beyzbol sopası veya başka bir şekilde vurması söz konusu değil. Kızım daha sonra bıçağı çıkararak kaçmaya başladı. Ben kendisini süpürge ile kovaladım. Arkasından dışarı çıktığımda bana tekrar silahı doğrulttu. Bundan sonra kahveye giderek silahı abisine verdiğini ve abisinin kızıma kaçmasını söylediğini duydum. Bu konuda tanıklarım var” ifadelerini kullandı.

Dava ileri bir tarihe ertelendi 
Savunmaların ardından mahkeme heyeti sanık Şerife Arıoğlu’nun tutukluluk halinin devamına karar verdi. Kızı A.A.’nın, tanık Saliç B.’nin ifadesinde geçen komşularının ifadelerinin alınması ve eksik belgelerin dinlenmesi kararıyla dava ileri bir tarihe ertelendi.

Kocaeli Kadın Platformu da oradaydı

Adliye dışında sanık Şerife A.’ya destek olmak amacıyla açıklama yapan Kocaeli Kadın Platformu üyeleri, “Şerife A. çocukluğundan beri üvey babası Yaşar K. tarafından istismara ve tecavüze uğramış, 2003 yılında üvey babadan şikayetçi  olmuş, fakat Yaşar K. erkek yargının aklaması üzerine ceza almayıp beraat etmiştir. Üvey babanın tacizleri bitmemiş, Şerife’yi çocuklarına zarar vermekle, çocuklarını da taciz etmekle tehdit etmiş, hatta defalarca Şerife’nin çocuğunu kaçırmış ve bununla ilgili davalardan beraat etmiştir. 14 Ekim 2018 tarihinde Şerife yaşadığı cinsel tacizlere ve tehditlere daha fazla dayanamayarak kendi öz savunmasını gerçekleştirmiştir. Yaşadıkları şiddet, taciz olaylarının karşısında kendi yaşamlarını savunmak zorunda kalan kadınlar yalnız değiller. Yaşamını savunmak zorunda kalan tüm kadınların yanında olacağız” dediler.

HABER: YASEMİN KAYA

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.