www.vizyonkenthaber.com

1 2

”Sivrisinek ile mücadeleyi bilimsel olarak yürütüyoruz”

”Sivrisinek ile mücadeleyi bilimsel olarak yürütüyoruz”
09 Haziran 2020 - 15:04

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Sivrisinek ile mücadelesini basın açıklamasında anlatan Başkan Büyükakın, “Sivrisinek ile mücadeleyi topyekün yapmalıyız” dedi.

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vektör özelliği taşıyan sivrisinek, karasinek gibi canlılara karşı yıl boyunca mücadelesini sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, vektör mücadelesi kapsamında yapılan çalışmaları basın mensuplarına anlattı. Başkan Büyükakın, 36 ekip, 120 personel ile son teknolojik cihazlarla larva safhasından uçucu safhasına kadar

yıl boyunca çalışmalar sürdürüyoruz. Bu mücadele de vatandaşlarımızdan dışarıda su kaplarını bırakmayarak bizlere yardımcı olmasını istiyoruz. Sivrisinek ile mücadelemizi topyekün halde yapmalıyız” şeklinde konuştu.

 

BİLİMSEL YOLLARLA MÜCADELE EDİYORUZ

Vektör ile mücadele hakkında İzmit 42 Evler Sanayi Mahallesi Kumla Deresi yanında basın açıklaması yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Ekiplerimiz yıl boyunca ve özellikle yaz aylarında sivrisinekle mücadelede yoğun bir şekilde çalışıyor. Sivrisinek ile mücadelenin başarılı olması gerekiyor. Bilimsel yollarla mücadele etmek gerekiyor. Arkadaşlarımızın yaptığı bilimsel çalışmalar ile elde edilen bulgular inanılmaz. Bir sivrisinek, bir su bardağının içine 200 yumurta bırakıyor. Bir sivrisineği kaçırdığımızda milyonlarca sivrisineği kaçırmışız demektir. Bu nedenle üreme alanlarından mücadeleye başlıyoruz. Sivrisineklerin üreme yapabileceği tüm noktaları ilaçlıyoruz” dedi. Basın açıklamasına AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, ve Büyükşehir yöneticileri katıldı.

 

AÇIK ALANLARDA SU BIRAKILMAMALI

Bir sivrisineğin yağmurun yağabileceğini önceden tahmin edebileceğini ve suyun birikeceği alanlara yumurtalarını bırakabileceği belirten Başkan Büyükakın “Bir pet bardağının içinde bile sivrisinek üreme alanı buluyor. Vatandaşlarımızdan ricamız açık alanlarda su bırakmamaları. Sivrisinek ile mücadeleyi topyekun yapmazsak başarılı olamayız. Tek başına bizim ilaçlama yapmamız mücadelede bir şey ifade etmeyecek” şeklinde konuştu.

 

36 EKİP, 120 PERSONEL

Vektör ile mücadele eden ilaçlama ekiplerini yenilediklerini ifade eden Başkan Büyükakın “36 ekip, 120 personel ve son teknolojik techizatlar ile mücadelemizi yapıyoruz. Mücadelemizi larva safhasından uçucu safhasına kadar yapıyoruz. Anfibik aracımızla 7 yıldır ilaçlama yapıyoruz. Bu aracı ilk biz kullandık ve daha sonra diğer belediyeler de kullanmaya başladı. Bu aracımız karada ve sulu yüzeylerde ilaçlama yapıyor. Yağmurların gelmesi ile birlikte sivrisinek popülasyonunda artış oluyor. Vatandaşlarımızın desteği ile bu süreci başarılı bir şekilde geçireceğiz” dedi. Başkan Büyükakın basın açıklamasından sonra vektör ile mücadele görevli personel ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Büyükakın ardından sahada uygulana çalışmaları inceledi.

 

 

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.