www.vizyonkenthaber.com

1 2

SAĞLIKTA USULSÜZ-KEYFİ UYGULAMALAR NE ZAMAN SON BULACAK

SAĞLIKTA USULSÜZ-KEYFİ UYGULAMALAR NE ZAMAN SON BULACAK
10 Kasım 2017 - 14:22

Laboratuvar Teknisyeni olarak Hastanede görev yapan G.B. isteği dışında “resen” geçici görevle başka hastaneye görevlendirilmesi suretiyle Y.A’nın hastaneye gelmesi için yer açılması için yapılan usulsüz işlem hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Şubede Basın açıklaması yaptı.

‘Kamu hizmetinin etkin ve verimli olması için temel şartlardan biride kamu çalışanlarının kendi mesleki becerilerinde, kendi kadrolarında çalıştırılması ve adaletin mutlak sağlanması ile ilgilidir.

Aksi takdirde birilerinin adamı olduğu için Kanun ve yönetmelikler yok sayılarak kişiye göre işlem tesis edilirse o işyerlerinde ne huzur kalır, nede kamuya olan güven.

Bunları korumak idarecinin temel görevidir. Aksi takdirde çalışanın kamu idaresine olan güveninin sarsılması telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkartır.

Sendika olarak Kamu da ehliyet, liyakat ve adalete çok sık vurgu yapıyoruz. Ama ne yazık ki Kamu da bazı usulsüz uygulamaları görünce, daha kat edilmesi gereken çok yol olduğuna ve bazı kendini bilmez devlet terbiyesinden nasibini almamış sözde amirlerce ısrarla kamu hayatındaki huzurun kaçırılması, çalışma barışının bozulması için gayret sarf edildiğine şahit oluyoruz.

Bu tür olaylardan biriside ne yazık ki İzmit Seka Devlet Hastanesinde yaşanmıştır. 7.08.2017 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Personel Dağılım Cetveline “PDC” göre hastanede 36 Laboratuvar Teknisyeninin görev yapması gerekmektedir

PDC’ye göre doluluk oranı yakalanmış olup 36 Laboratuvar Teknisyeni Hastanede görev yapmaktadır. Buraya kadar her şey normal olup bundan sonra yaşanan olay ibret vericidir. Vicdan sahibi olan hiçbir insanın kabul etmeyeceği usulsüz uygulama ile bir kamu çalışanı mağdur edilmekte, torpilli bir kamu çalışanı ise ödüllendirilmektedir.

İzmit Seka Devlet hastanesinde Laboratuvar Teknisyeni olarak görev yapan G.B. isteği dışında “resen” Dilovası Devlet hastanesine geçici görevle görevlendirilmiştir. G.B.’den boşalan yere ise Verem Savaş Dispanserinden aynı ünvana sahip Y.A. isimli başka bir Laboratuvar Teknisyeni geçici görevle İzmit Seka Devlet hastanesine görevlendirilmiştir.

Yapılan bu usulsüz görevlendirme bir çok kuşkuyu da beraberinde getirmiştir. Dilovası Devlet Hastanesinde gerçekten personel ihtiyacı varsa Verem Savaş Dispanserindeki personel neden söz konusu hastaneye görevlendirilmemiştir. Seka Devlet hastanesindeki laboratuvar teknisyenini gönderip yerine görevlendirme yapılması bir hülle ve torpilin açık yüzünü ortaya koymaktadır.

Ayrıca, Verem Savaş Dispanserinden geçici olarak görevlendirilen personel hastanede çalışma tecrübesi olmamasına rağmen hastanenin en yoğun birimi olan Acil Servis Laboratuvarında görevlendirilmiştir.

Söz konusu görevlendirme ile hizmetin gerekleri dikkate alınmamış, adama göre iş kabilinden keyfi uygulamanın ve adam kayırmanın örneği sergilenmiştir.

İzmit Seka Devlet Hastanesinden gönderilen Laboratuvar Teknisyeni hizmet gerekliliğinden değil, torpilli birine yer açmak için keyfiyetten gönderildiği kabak gibi ortaya çıkmıştır.

Burada açıkça bir adam kayırmak için mevzuat kullanılmıştır. Bu kamuya olan güveni sarsıcı bir iştir. Bu tip işler personel üzerinde baskı oluşturacak ve çalışma hayatını olumsuz etkileyecektir. Bu tür uygulamalardan vazgeçilmelidir. Bu konuda en kısa sürede hukuki girişimleri başlatıp ilgili yerlere gerekli şikayetlerde bulunacağız.

Orman Kanunu uygulamaya pek hevesli olan bu idarecilere açıkça söylüyoruz. Hastaneler, kamu kurumları özel iş yerleriniz değildir. Kanun ve yönetmeliklere aykırı usulsüz uygulamaları, Her aklınızdan geceni çalışma hayatına uygulamanıza müsaade etmeyiz. Usulsüz uygulamalarınızla ilgili hukuki mücadelemizi her platformda vereceğiz.

Ne keçiye Abdurrahman Çelebi der, ne zalime sessiz kalıp zulme ortak oluruz. Kanun ve yönetmelik çerçevesinde haklı olan Kamu çalışanı üyemiz olsun veya olmasın idareciye ezdirmeyiz. Çalışanlara yapılan usulsüz ve haksız uygulamaların peşini bırakmayacağız.

Ne yazıktır ki, mağdur edilende, torpil ile kayırılanda Malum Sendika’nın üyesi. Sağlık çalışanlarının sorunlarına karşı kör ve sağır olan adeta üç maymunu oynayan sendikaya üye olan sağlık çalışanları üyeliklerini gözden geçirmeleri kendi menfaatlerinedir.

Hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

Ömer Çeker

Şube Başkanı

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.