www.vizyonkenthaber.com

1 2

SAĞLIK, SU KAYIP-KAÇAK İLE YAPILAN MÜCADELEYİ BOSNA-HERSEK’TE ANLATTI

SAĞLIK, SU KAYIP-KAÇAK İLE YAPILAN MÜCADELEYİ BOSNA-HERSEK’TE ANLATTI
24 Ekim 2017 - 12:12

Bosna-Hersek’te düzenlenen “Uluslararası Su Kayıpları ve Kazısız Teknolojileri Balkan Forumu” na katılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Kocaeli’nde yapılan çalışmalar ile beraber tecrübelerini Balkan Ülkelerine paylaştı.

FORUMA BİRÇOK BALKAN ÜLKESİ KATILDI

Suyun öneminin arttığı günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte altyapı kazısız teknolojileri de her geçen kullanılmaya başlanıldı. Daha önce ülkemizde gerçekleşen “Su Kayıp ve Kaçakları Forumu’nun” uluslararası boyutu Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da gerçekleşti. Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği’nin organize ettiği ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Su Kayıpları ve Kazısız Teknolojileri Balkan Forumuna” Arnavutluk, Bosna, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Kosova, Makedonya, Moldova, Karadağ, Romanya, Sırbistan, Slovenya ile Türkiye’den birçok kurum ve kuruluş katıldı. Ülkemizden birçok kurumun üst düzey yetkilisinin de katıldığı konferansa İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Genel Müdür Yardımcısı Uğur Susoy, İçmesuyu ve Kanalizasyon Daire Başkanı Yılmaz Görmüş ile birlikte katıldı.

KOCAELİ TECRÜBESİ PAYLAŞILDI.

Yaptıkları yatırımlarda yerli ve yabancı kurum ve kuruluşlara paylaşımcı bir yaklaşım sergilediklerini ifade eden İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, suyun her geçen gün öneminin artmasından dolayı su kayıp ve kaçakları ile mücadele konusunda tecrübelerini paylaştı. Yaptıkları içmesuyu hatlarının yenilenmesi, teknoloji yatırımları ve SCADA Merkezleri ile Kocaeli’nde su kayıp kaçak oranını önemli oranda indirdiklerini aktaran Genel Müdür Ali Sağlık, kurum olarak gelişmekte olan ülkelere bilgi ve tecrübelerini paylaşmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

SAĞLIK,”HER TÜRLÜ BİLGİ VE TECRÜBEYİ PAYLAŞABİLİRİZ”

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık” İSU Genel Müdürlüğü olarak 2004 yılından itibaren Su kayıp ve Kaçaklarının azaltılmasıyla ilgili ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Su kayıp ve kaçak oranı 2004 yılında yüzde 72 seviyelerinden yüzde 22 oranlarına kadar düşürdük. Bu seviyelere de kolay kolay gelmedik. Su kayıplarının önlenmesi için ciddi yatırımlar gerçekleştirdik. Basınç yönetimi, coğrafi bilgi sistemi, hidrolik modelleme uygulamaları yanı sıra şebeke SCADA’ sını hayata geçiriyoruz. İmalat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte su kayıp ve kaçaklarımızı dünya ölçeklerine indireceğiz. Atık suyumuzun yüzde 100’üne yakınını arıtıyoruz. Bu suyu da yeniden arıtarak ekonomiye kazandırdığımız gibi içme suyu potansiyelimizi de artırmış olduk. Baraj ve isale hatlarımız ile çamur yakma tesisleri üzerinde HES ve GES yatırımları gerçekleştiriyoruz. Böylelikle suyumuzdan enerji elde ederek enerji giderlerimizi de azaltıyoruz. Tecrübe paylaşımına önem veriyoruz. Bunun içinde her türlü bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunabiliriz.” diye konuştu.

Genel Müdür Ali Sağlık ve beraberindekiler, konferans sonrası Bosna Hersek’te yer alan tesisler ile forum kapsamında açılan fuar da incelemelerde bulunduktan sonra Türkiye’ye döndü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.