www.vizyonkenthaber.com

1 2

ORTAYLI’NIN SÖYLEŞİSİNDE SALON DAR GELDİ

ORTAYLI’NIN SÖYLEŞİSİNDE SALON DAR GELDİ
02 Mart 2018 - 11:38

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen ve ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuşmacı olarak katıldığı “1. Dünya Savaşı ve Günümüz Perspektifinden Ortadoğu” konulu söyleşi büyük ilgi gördü.

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Buse Biçer’in moderatörlüğünü yaptığı söyleşide salon hınca hınç doldu.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu’nun da takip ettiği söyleşide konuşan Prof. Dr. Ortaylı “ “Wkipedia’yı yasakladılar, kapatılması belki ayıp bir şey ama oradaki tarih bilgileri yanlıştır” dedi.

 

BİLEĞİMİZİ KİMSE BÜKEMEZ

İzmit Belediye Başkanı Doğan söyleşi öncesi yaptığı konuşmada “ böyle bir ortam yapılacak en güzel şey konuşmayı iki cümlede bitirmektir. Ne iyi ettiniz de geldiniz. Hocama teşekkür ediyorum Bu vatanı, bu milleti, devletimizi, Cumhuriyetimizi bu günlere getiren başta Türk büyüklerinden Malazgirt’te Sultan Alparslan’dan, Kanuni’den, Fatih’ten, Çanakkale’de,  Kurutuluş Savaşında,  Cumhuriyetimizin kurucu Mustafa Kemal Atatürk’e kadar, bugün de Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet büyüklerimize minnettarız. Bizim gençliğimiz bayrağına, tarihine, Cumhuriyet’ine sahip çıktıkça bizim belimiz yere gelmez, bizim bileğimizi kimse bükemez” dedi.

 

TARİH ÖĞRETECEKSİNİZ

Doğan’ın konuşmasının ardından söz alan Prof. Dr. İlber Ortaylı, “1516’dan başlayarak, 1918 yıllarına kadar hep Ortadoğu’da Musul’daydık. Asırlarca Ortadoğu elimizdeydi. 1. Dünya Savaşı’nda İngilizler Ortadoğu’daki hayallerini gerçekleştiremedi. Türkiye’de tarih öğretimi feci bir haldedir.  Başka şeylerden evvel önce tarih öğreteceksiniz. Tabii ki çok detaylı bir tarih öğretemezsiniz, bu mümkün değildir. Ama doğru dürüst tarih öğreteceksin. Ciddi tarih yazma teşebbüsü Atatürk devrinde olmuştur. Daha sonra bu kesintiye uğramıştır. Bunun nedenleri var, her şeyi dışarıdan aramayın, içeride de problemler var. Öğretmen kafasıyla tarih yazılmaz. Efendim ‘tarih profesörlerine yazdıralım’ diyeceksiniz. Onların da yazdıkları daha iyi değil. Her Türk münevverinin tarih yazımını denemesi gerekir. Elinizdeki telefonlarla tarih öğrenmeye çalışmayın. Wkipedia’yı yasakladılar, belki kapatılması ayıp bir şeydir ama oradaki tarih bilgileri yanlıştır” şeklinde konuştu.

Ortaylı’nın konuşmasının ardından katılımcılarının soruları yanıtlandı. Söyleşi, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Buse Biçer’e hediye takdimi ile son buldu.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.