www.vizyonkenthaber.com

1 2

Muhammed Mehdi Akif için Orhan Camii’nde gıyabi cenaze namazı

Muhammed Mehdi Akif için Orhan Camii’nde gıyabi cenaze namazı
23 Eylül 2017 - 11:21

Anadolu Gençlik Derneği Kocaeli Şubesi Mısır zindanlarında tutuklu bulunurken önceki gün şehid olan İhvan-ı Müslimin yöneticilerinden Muhammed Mehdi Akif için Orhan Camii’nde gıyabi cenaze namazı programı gerçekleştirdi.

Anadolu Gençlik Derneği Şube Yönetimi ve Üniversite Komisyonunun ortaklaşa gerçekleştirdiği program Orhan Camii’nde kılınan sabah namazı ile başladı. Namazın ardından Kur’an-ı Kerim ve dualarla şehitler anıldı.

İşrak vaktine kadar devam eden ve devamında birlikte kahvaltı yapan cemaat ile birlikte Muhammed Mehdi Akif için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Program sonrası konuşma yapan AGD Kocaeli Şube Başkanı Kemal Halıcı, 89 yaşındaki Merhum Mehdi Akif’in, Mısır’da uzun zamandır cezaevinde tutuklu bulunduğunu ifade ederek, sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından nakledildiği Kasr el-Ayni Hastanesi’nde emaneti onurlu bir şekilde sahibine teslim ettiğini söyledi.

Merhum Şehit Hasan El Benna’nın cenaze namazında olduğu gibi Mehdi Akif’in cenaze namazına da halkın katılmasına müsaade edilmeyen ve defin işlemi sadece aile bireyleri tarafından gerçekleştirildiğini belirten Kemal Halıcı:

‘’Merhum Erbakan Hocamızdan iki yaş küçük olan Merhum Akif’in hayatı da hep çile ve ıztıraplarla geçmiştir. Hukuk Fakültesi mezunu olan Akif, 1954’te yargılanarak idama mahkûm edilmiş, ancak sonra cezası müebbede çevrilmiş ve 1974’te hapisten çıkmıştı.1987-2009 yıllarında İhvan Rehberlik Bürosu üyeliği yapan Akif, 1987’de Kahire’nin doğu bölgesinden milletvekili olarak İhvan listesinden meclise girmişti.1996’da gözaltına alınarak “İhvan’ın Uluslararası Teşkilat Başkanı olmakla” suçlanan Akif, 3 yıl hapse mahkum edilmiş, 1999 yılında tekrar özgürlüğüne kavuşmuştu.Merhum Akif, Ürdün Krallık Araştırmaları Merkezi’nin 2009’da yayınladığı raporunda, “İslam dünyasının en etkili 50 şahsiyetinden 12’ncisi” olarak gösterilmişti. Kendisine tekrar Cenabı Allah’tan rahmet diliyoruz.Merhum Akif’te Merhum Erbakan Hocamız gibi ömrünü İslam Birliği için adayan bir şahsiyet oldu. İnşallah mükâfatını da Livaül Hamd sancağının altında Efendimiz(sas) ile birlikte olarak alacaktır’’ şeklinde konuştu.

İnsan ölümlü olduğunu Allah’tan geldip yine O’na döneceğiz ifadelerini kullanan HALICI:

’’Bir ömür ardından gidilecek en güzel dava İslam Birliği davasıdır.Yeryüzündeki ifsat ve talanın son bulması Müslümanların bir araya gelip imar ve ıslah için çalışmasıyla mümkün olacaktır.Arakan’dan Libya’ya, Suriye’den Yemen’e İslam dünyasında yaşanan acı olaylar bize İslam Birliği’nin ve kardeşlik hukukuna riayet etmenin önemini göstermektedir.Müslümanların arasında çatışarak çözebilecekleri tek bir mesele yoktur. Müslüman ülkeler ve topluluklar mutlaka oturup konuşmalıdırlar. Hakkın üstün tutulduğu yeni bir dünya nizamı ancak Müslümanların birbirlerini dinlemeleriyle ve anlamalarıyla tesis edilebilir.Mezhepçiliğin ve ırkçılığın kimseye bir faydası olmayacaktır. Tüm yaşananlara rağmen, Türkiye ve diğer İslam Ülkeleri hak ve adalet ekseninde, yeni bir dünya düzeni kurmak için gayret ederlerse bu dünyanın gidişatını değiştirecek en önemli adım olacaktır.Cenabı Allah hepimize Merhum Erbakan’ın ve Merhum Akif’in i zinden yürümeyi, İslam Birliği için gayret etmeyi ve bu uğurda mücahede ederken emaneti teslim etmeyi nasip eylesin.Cenabı Allah, bütün İslam Ülkelerine zulme karşı birlikte olmayı nasip eylesin.’’ Şeklinde konuşarak birlik mesajları verdi.

12 Temmuz 1928’de dünyaya gelen Merhum Muhammed Mehdi Akif, 2004’te İhvan Rehberlik Konseyi Başkanlığına seçildi. Görev süresinin 2010’da dolmasının ardından tekrar aday olmayan Akif, 3 Temmuz 2013’te yapılan askeri darbenin ardından gözaltına alınarak yargılandı. Bu süreçte kendisine İrşad Bürosu Olayları adı verilen davadan ötürü 25 yıl hapis cezası verildi. Merhum Akif hakkında verilen karar Ocak ayında Temyiz Mahkemesi tarafından bozulmuş ve Mehdi Akif tekrar yargılanmaya başlamıştı.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.