www.vizyonkenthaber.com

1 2

MEB’ten yüz yüze eğitim kararı: Dershaneler, ehliyet ve özel eğitim kursları açılıyor mu?

MEB’ten yüz yüze eğitim kararı: Dershaneler, ehliyet ve özel eğitim kursları açılıyor mu?
05 Ocak 2021 - 14:29

Dershaneler, ehliyet ve özel eğitim kursları ile ilgili MEB’ten bir açıklama geldi. Covid-19 nedeniyle 20 Kasım 2020 tarihinde kapatılan özel kurslar ve dershanelerle ilgili Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla yazı gönderildi. 20 Kasım 2020-4 Ocak 2021 tarihleri arasında yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerine ara verilmişti.

Dershaneler ve özel kursların durumu için beklenen açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanlığı’nca kapatılması kararlaştırılan ehliyet, çeşitli kurslar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin 4 Ocak itibarıyla yüz yüze eğitime başlayabileceği bildirildi. Özel öğretim kurslarında ise yüz yüze eğitime 15 Şubat’ta başlanması kararlaştırıldı.  

Milli Eğitim Bakanlığından, özel öğretim kurumlarından çeşitli kurslar, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları, motorlu taşıt sürücüleri kursları, iş makineleri sürücü eğitim kursları, hizmet içi eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve mesleki eğitim merkezlerinin sokağa çıkma kısıtlamalarına uymak şartıyla yüz yüze eğitime başlayabileceği bildirildi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla illere gönderilen yazıda, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi mevsim şartlarının da etkisiyle artan Kovid-19 salgını sebebiyle 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında olan tüm özel öğretim kurumlarında 20 Kasım 2020-4 Ocak 2021 tarihleri arasında yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerine ara verildiği hatırlatıldı.

Yazıda, aynı kanun kapsamında bulunan özel öğretim kurumlarından çeşitli kurslar, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları, motorlu taşıt sürücüleri kursları, iş makineleri sürücü eğitim kursları, hizmet içi eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve mesleki eğitim merkezleri 4 Ocak 2021’den itibaren İçişleri Bakanlığının 30 Kasım 2020 tarihli yazısında belirtilen sokağa çıkma kısıtlamalarına uymak şartıyla yüz yüze eğitime başlayabileceği vurgulandı.

SINAVLAR NE ZAMAN OLACAK?

Özel öğretim kurslarında ise yüz yüze eğitime 15 Şubat 2021’de başlanmasının planlandığı aktarıldı.

Yazıda, yüz yüze eğitime başlayacak özel öğretim kurumlarında eğitim dönemi sonunda sınav yapılacağı, sertifika veren kurslarda ise hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarına dikkat edileceği kaydedildi.

Öte yandan, 5580 sayılı Kanun kapsamında faaliyette bulunan özel öğretim kurumlarından burs vermek isteyen kurumların, burs verilecek öğrenci ve kursiyerlerin tespitine yönelik sınav yapma süreleri mayıs sonuna kadar uzatıldı.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.