www.vizyonkenthaber.com

1 2

Kurân Ahlakı ile yaşayan toplumlarda hukukçuya pek iş düşmez !

Kurân Ahlakı ile yaşayan toplumlarda hukukçuya pek iş düşmez !
01 Ekim 2017 - 10:35

Türk Ocakları Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenen , konuşmacı olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ali Rıza Gül‘ün konuşmacı olarak katıldığı konferansda Akli İslam ve Kurân Ahlakı konulu sohbet gerçekleştirildi.

Şube başkanı Yücel Alpay Demir ‘in ev sahipliğinde gerçekleşen konferansa Ardahanlılar derneği başkanı Seyfidar Çoban , Selçuklu Düşünce Kulübü başkanı Süleyman Pekin, Kamusen adına Agah Oktay Gürler, yanlızca barışa tarafız kulübü genel başkanı Vedat Çalık , ocak üyeleri ve çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı.

İslam dininin inşa etmek istediği insan modelinden, seküler ahlaka, İslam ahlakının bireyden aileye, aileden topluma, toplumdan devlet yönetimine işlevinden, eğitim sistemine değin uzanan geniş yelpazede analizinin yapıldığı konferansta , ahlakın kalpte ve vicdanda değil adaletli icraatlarla tezahürü vurgulandı. Konuşmasında yüce Allah’ın Adaleti hoşgörüyü ve merhameti emrettiğini vurgulayan prof.dr. Ali Rıza Gül; Herkes hem yaptıklarından hemde yapabileceği halde yapmadıklarından sorguya çekilecek, neden yapmadığının hesabını verecek , hiçbir mevki makam ticaret ve dünyalık kazanç bir mümini Allah’ı anmaktan anlamaktan alı koymamalı , önemli olan uygulamalarımızdır. Ahlak sadece zihinlerde düşüncelerde kalmamalı amelde de olmalı dedi. Durun burası çıkmaz sokak ! Zulmün arttığı , müşriklerin azıttığı , güçlü olanın haksızlığın olağan karşılandığı , suçun ve sapkınlığın arttığı yaradılış gayesinin unutulduğu bir zamanda peygamber efendimiz doğrularak durun ey inananlar ! burası çıkmaz sokak diyerek insanları kurtuluşa ve güzel ahlaka davet etti , çünkü; Kur-an Ahlakını yaşayan toplumlarda hukukçuya pek iş düşmez , toplumlardaki suç işleme oranları ne kadar ahlaklı olduklarının göstergesidir dedi. Güzel Ahlaklı olmayan kimse meyvesi olmayan ağaç gibidir Müslümanlığı tebliğ ettiğimiz insanlar bizim tuttuğumuz oruca kıldığımız namaza bakmaz uygulamalarımıza ve davranışlarımıza bakarak karar verir. Kurân Ahlakı samimiyetsizliğin, adaletsizliğin ve gerikalmışlığın tek çaresidir. İslam dünyası bunu anlamadığı için bu haldeyiz. Kurtuluş yine Kurân ‘a yönelmekle mümkündür. Ahlak damarlarımızdaki kan gibidir bozulursa tüm vücut iflas eder diyerek konferansını tamamladı.

Kerbela unutulmadı

Katılan herkese teşekkür eden şube başkanı Yücel Alpay Demir; muharrem ayımız mübarek olsun inşallah, bu ayda pek çok güzel hadise olduğu gibi kerbelada şehit edilen katledilen başta Hz. Hüseyin olmak üzere 72 canın peygamberimizin ehli-beytinin acısı hâlâ yüreğimizdedir , Dünyanın neresinde haksızlık ve zulüm varsa kerbela orasıdır . Lanet olsun yezide, onun soyuna ve yolundan giden herkese diyerek sohbeti tamamladı.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.