www.vizyonkenthaber.com

1 2

KOÜ’DEN 14 MART TIP BAYRAMI KUTLAMASI

KOÜ’DEN 14 MART TIP BAYRAMI KUTLAMASI
14 Mart 2019 - 19:41

14 Mart 1827’den beri Tıp alanında çalışanlar adına belirlenen 14 Mart Tıp Bayramı için bugün Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tören düzenlendi. Törene Kocaeli Tabip Odası Başkanı Dr. Zeki Hamşioğlu,Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan,Tabipler Odası Yöneticileri ve Tıp Fakültesi öğrencileri katıldı.

Kocaeli Tabip Odası ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi beraberinde Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

HEKİM MAAŞLARI NEREDEYSE ERİMİŞ DURUMDA

Program açılış konuşmasını yapan Kocaeli Tabip Odası Başkanı Zeki Hamşioğlu; “Türk Tabipleri birliği yıllardır sağlık hizmetlerini kamusal bir hizmet olarak görmüş ve bu hizmetlerin ücretsiz, nitelikli ve herkesin ulaşabileceği şekilde verilmesini savunmuştur. Ülkemizde son 30-40 yıldır gerçekçi istatiksel projeksiyonlar yapılamamış, memleketin hekim işgücüne ne kadar ihtiyacı olacağı saptanamamış, sağlık sistemi zaman zaman çıkmaza girmiştir. Bu çıkmazdan kurtulmak için hızlıca kararlar alınmış, yeni üniversiteler ve tıp fakülteleri açılmaya başlanmış, sağlık sistemi neredeyse kökünden değiştirilmiştir ve halen de sürekli değişiklikler güncellemeler yapılmaktadır.  Bu değişikliklerin en önemlileri performans ve aile hekimliği sistemlerine geçiş olmuştur.  12 Eylül 1980 sonrası hekimlerin özlük haklarında ciddi bir geriye gidiş başlamıştır. Hekim maaşları erimiş, hayat pahalılığı artmıştır. Pratisyen olarak görev yapan hekimlerimiz bir süre sonra geçim sıkıntısına düşmüş, keza uzman hekimlerimiz geçinebilmek için muayenehane hekimliğine yönelmeye başlamışlardır. ” ifadelerini kullandı.

UZUN YILLAR DÜŞÜK ÜCRETLERLE ÇALIŞTIK

Hamşioğlu sözlerine; “Zamanla muayenehane hekimliği kamusal hizmetlerin önüne geçmiş, ne yazık ki  muayenehaneler bazı meslektaşlarımız tarafından da suistimal edilmiştir. Bir yandan artan nufus sağlık talebini de arttırmış, kamu idaresi talebi karşılamakta sıkıntıya düşmeye başlamış, uzun hastane ve ilaç kuyrukları kendini göstermiştir. Türk Tabipleri Birliği hekimlerin özlük hakları için sürekli mücadele vermiş, insanlık ve hekimlik onuruna yaraşır bir ücret için uğraşmış ancak tüm uğraşları hükümetlerce görmezden gelinmiştir. Bakanlık  emekliliğe de yansıyacak şekilde ücretleri yükseltmek yerine artan sağlık talebine de çözüm olması düşüncesi ile yurtdışından ithal permormans ve aile hekimliği gibi yeni sistemleri uygulamaya sokmuştur. Uzunca yıllar çok düşük ücretlerle çalışan herhangi bir ek geliri olmayan pek çok meslektaşımız, ben de dahil olmak üzere bu yeni sistemi heyecanla karşıladık. Sistem aslında kapitalist ekonominin temelini oluşturan bir prim sistemi idi. Maaşlar artmayacak, ne kadar çok iş üretilir, ne kadar kar elde edilirse hekimler bundan pirim alacaklardı.”şeklinde devam etti.

TABİPLER BİRLİĞİ DOKTORLARA DOST MU DÜŞMAN MI

Hekimlerin yaşadıkları sıkıntıları da dile getiren Hamşioğlu son olarak sözlerini; “TTB’nin ısrarla dile getirdiği eleştirileri pek çoğumuz gözardı ettik, hatta TTB’nin doktorlara dost mu düşman mı bile olduğunu sorgulamaya başladık. Peki bugün geldiğimiz noktada ne oldu. Başlangıçta sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliği arttı, uzun süredir hekime ulaşamayan halk kolaylıkla hekime ulaşmaya ve muayene olmaya başladı hatta doktor doktor gezmeye, poşet poşet ilaç almaya başladılar. Ne kadar çok hasta bakılır ve işlem yapılırsa o kadar kar elde edileceğinden bizlerde insanüstü bir performansla çalışmaya başladık, ekonomik refahımız gerçekten de artmıştı yalnız bu işin devlete maliyeti de kabarmaya başlamıştı. Artık kendi yağınızda kavrulacaksınız denilen tüm sağlık kurumları, ki buna amacı bilim üretmek bilim adamı,  hekim  yetiştirmek olan tıp fakülteleri de dahil kar amacı güden işletmelere dönüştüler. Olay karlılık olunca işletmeler sistemi suistimal etmeye başladılar. Gereksiz tetkikler, müdahaleler ve hatta endikasyonsuz ameliyatlar yapılmaya başlandı. Nicelik arttı ancak nitelik azaldı.  Bunu fark eden SGK sürekli kısıtlama ve kesinti yapmaya yoluna gitti. Sağlık kurumları da,  ki artık işletme olmuşlardı, aynı karlılığı sürdürebilmek için hekimleri daha çok daha çok daha çok çalıştırmaya başladı. Hekimler de gelir kaybına uğramamak için buna itiraz etmediler.” şeklinde tamamladı.

HABER: YASEMİN KAYA

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.