www.vizyonkenthaber.com

1 2

Kocaeli İtfaiyesi Dünya’yı eğitiyor

Kocaeli İtfaiyesi Dünya’yı eğitiyor
04 Ekim 2017 - 12:57

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi uluslararası çalışmalar ile tecrübelerini paylaşıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanındaki itfaiyelerle tecrübe paylaşımı yapıyor. Bugüne kadar pek çok itfaiye erini eğitimden geçiren Kocaeli İtfaiyesi, gelen talepler doğrultusunda eğitim uygulamalarını sürdürüyor. Kocaeli İtfaiyesi yalnızca yurt içiyle kalmayıp uluslararası çalışmalar da yürütüyor. Dünyanın dört bir yanından itfaiyeciler eğitim almak için Kocaeli’ye geliyor. Bu kapsamda Orta Asya’dan, Ortadoğuya, Afrika’dan Güney Amerika ve Balkanlardan pek çok ülke Kocaeli İtfaiyesi’nden eğitim aldı.

 

13 ÜLKE EĞİTİLDİ

Bugüne kadar farklı coğrafyalardan 13 ülke Kocaeli İtfaiyesi Eğitim Merkezi’nde (KOBİTEM) eğitim gördü. Son olarak 5 kişilik Şili grubu Kocaeli İtfaiyesi’nde misafir edilerek eğitimden geçirildi. Şili’nin deprem ülkesi olması dolayısıyla, gruptakiler eğitimleri özenle tamamladılar. Şili grubundaki itfaiyecilere KOBİTEM’in 67’inci grup sertifika töreninde sertifikaları verildi. Önümüzdeki aylarda Kolombiya’dan da bir grup eğitimlere katılacak.

 

ULUSLARARASI DOSTLUK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2010 yılından bu yana İtfaiye Eğitici Eğitimi programını sürdürüyor. Türkiye Belediyeler Birliği ile ortaklaşa düzenlediğimiz bu çalışma ile üç hafta boyunca itfaiyeciler 120 saatlik bir eğitimden geçiriliyor. Eğitimler teorik ve uygulamalı olarak veriliyor. Bu eğitimlerde yurt dışından gelen meslektaşlarımız da faydalanıyor. Burada hem tecrübe paylaşılıyor hem de kültürel manada uluslararası yeni dostluklar kuruluyor.

 

DAR ALANDA ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Eğitimlerde yangın, deprem, trafik kazalarına müdahale, yüksekten ve alçaktan kurtarma, tehlikeli kimyasal maddelere müdahale teknikleri, kapalı ve dumanlı ortamlarda hareket tarzı gibi birçok mesleki konularda eğitimler verildi. Eğitimlerde ekip flashover simülatörü ve duman simülatöründe yangınla mücadele etti. Duman simülatörüne giren ekip burada dumanlı ortamda mücadele etti. Görüş açısının sıfıra indirildiği simülatörde müdahale ekibine kapalı ve yoğun duman barındıran ortamlarda ilerleme teknikleri gösterildi. Dumanlı simülatörde yaralı arama kurtarma çalışmaları ile dar alanda çalışma yöntemleri öğretildi

 

750 DERECEDE EĞİTİM

Flashover konteynırında oluşturulan yüksek ve yarım yanma özelliği gösteren yoğun dumanın, oksijenin kontrollü bir şekilde verilmesiyle ani parlama ile tutuşturulması sağlandı. İtfaiyeciler, konteynırda oluşturulan 750 derece ısıda gerçek bir yangın ortamını gördü.

 

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.