www.vizyonkenthaber.com

1 2

KESK: 8 MART RESMİ TATİL OLMALI

KESK: 8 MART RESMİ TATİL OLMALI
05 Mart 2019 - 12:58

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün resmi tatil olması için,KESK Şubeler Şubeleri Platformu adına,Büro Emekçileri Sendikası,Kocaeli Şube Sekreteri Yeliz Yılmaz Karstarlı tarafından İzmit Fethiye Caddesi Postahane’si önünde basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasının ardından 8 Mart tarihinin resmi tatil olması talebiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na telgraf gönderdi.

BİZ HAKLIYIZ BİZ KAZANACAĞIZ

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK) üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla PTT İzmit Merkez postanesi önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasının ardından 8 Mart tarihinin resmi tatil olması talebiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na telgraf gönderdi. PTT önünde KESK adına açıklamayı yapan Büro Emekçileri Sendikası Şube Sekreteri Yeliz Yılmaz Karstarlı, “Takvimler 8 Mart 1857 tarihini gösterirken New York’ta tekstil sektöründe çalışan 40 bin dokuma işçisi kadın düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarına karşı greve gitmiştir. Greve müdahale edilmesi sonucu 129 kadın işçi yanarak can vermiştir. 8 Mart yanarak can veren tekstil işçisi kadınların mücadelesine ve hatırasına sahip çıkmanın bir göstergesi olarak 1910 yılında 2’nci Enternasyonal Kadın Konferansı’nda, 17 Mart 1970 yılında ise Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Kadınlar Günü’ olarak ilan edilmiştir.Biz de ülkemizde 8 Mart’ın ruhunu yaşatmak için resmi tatil ilan edilmesini istiyoruz.Biz haklıyız biz kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

EŞİTSİZLİK, AYRIMCILIK VE SÖMÜRÜYE KARŞIYIZ

Karstarlı sözlerini, “Eşitsizliklere, ayrımcılığa ve sömürüye karşı mücadelenin simgesi olan 8 Mart aralarında Çin, Rusya, İtalya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan’ın da bulunduğu 33 ülkede “8 Mart ” ülkenin genel tatil günlerinden biri olarak kabul edilmektedir. KESK olarak kadınların uğradıkları eşitsizlik, ayrımcılık ve sömürüye karşı seslerini daha fazla yükseltebilmeleri, taleplerini alanlarda dillendirmeleri önündeki engellerin kaldırılması için 8 Mart’ın ülkemizde de tüm kadınlar için “Resmi Tatil” olarak ilan edilmesini talep ediyoruz.” şeklinde devam etti.

YOK SAYILMAYI REDDEDİYORUZ

Karstarlı sözlerini;  “Kadınların mücadele ederek, bedeller ödeyerek yarattıkları ve bugüne taşıdıkları direniş günü olan  8 Mart’ta bu haklı talebimizin karşılık bulmasını istiyoruz.Yaşamın yarısıyken yok sayılmayı reddediyoruz.Dünyanın dört bir yanında alanlardan, meydanlardan, sokaklardan, evden, okuldan,işten,her yerden sesleniyoruz.Eşit ve özgür bir yaşamı kuruncaya dek mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.Vardık,varız,var olacağız.” şeklinde sonlandırdı.

HABER: YASEMİN KAYA

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.