www.vizyonkenthaber.com

1 2

KBB Uzmanı Levent Demirci’den gazetemize açıklamalar

KBB Uzmanı Levent Demirci’den gazetemize açıklamalar
26 Nisan 2019 - 8:53

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Levent Demirci,yeni kliniğinde yaptığımız ikinci röportaj ile uzmanlık alanı olan Kulak-Burun-Boğaz hastalıklarıyla ilgili verdiği detaylı bilgilerle herkesi aydınlattı.

“KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI”

Neredeyse çoğu kişinin yaşadığı sinüzit neden oluşur?

“Sinüs bölgelerinin,vücuttaki sinüs boşluklarının enfeksiyonlarına sinüzit denir. Sinüzit tekrarlayan bir hastalıktır. Bu belli sürelerde iyileşip tekrar başlayabilir. Ancak kronik müzmin dediğimiz sinüzitte ise sinüslerde sinüs kanallarının tamamen tıkalı olduğu durumlarda yapılan işlem ise endoskopik sinüs cerrahidir. Endoskopik sinüs cerrahi ise sinüzit ameliyatı ile sinüs kanallarının geriye doğru tekrar açılması işlemidir. Ancak burada kanalı boşaltmak yeterli olmamaktadır,kanallar açılarak sinüsler normal haline döndürülmeye çalışılır.
Sinüzit ameliyatındaki endoskopik durum, kamerayla cerrahi operasyonun yapılmasıdır. Sol elde kamera,sağ elde makas ile sinüs kanallarının açılması işlemidir. Kanallar açılarak sinüsler normale döndürülür. Sonuç olarak,iyice müzminleşmiş sinüslerde endoskopik sinüs cerrahi yöntemiyle sinüs kanallarının açılması gerekebilir. Ama bu her hasta da zorunlu olmayabilir. Kişiden kişiye değişir. Bu durumda ameliyattan korkmak ve kaçınmak gibi endişelere gerek yoktur.

“BURUN VÜCUDU BAKTERİLERDEN KORUR”

Geniz akıntısı ve faranjit neden oluşur?

“Geniz akıntısı tıkanıklık sebebiyle oluşur. Başka durumlarla ilgisi yoktur. Tıkalı burunda nefes alma problemi yaşanır. Havayı rahat bir şekilde soluyamayan kişi, bu kez ağızdan nefes almaya başlar. Bu da faranjite neden olur. Çünkü; tüm mikroplar ağız yoluyla çok kolay bir şekilde vücuda yerleşir. Oysa ki burun süzgeç görevi üstlenir. Aldığımız hava burunda enfeksiyonları süzdükten sonra vücuda geçer. Tıkalı burun bunu rahat bir şekilde yapamayınca bu durum geniz akıntısına, balgama, sinüzite yol açar. Aynı zamanda burundaki havalanma kaybı kulakta tıkanıklık yapar. Bu bir fizyolojik döngüdür.Hepsi birbirine paralel bir şekilde gerçekleşir. Görevini tam yapamayan burunda, buna ilişkin olarak bir başka problem de oluşur. Bizim amacımız sadece bu sorunları ameliyatla ortadan kaldırmak değil vücudun fizyolojisini normale çevirmektir. Alerjilerde de bu durum böyledir. Burun vücudu bakterilerden korur. Mesela çöl sıcakları gibi sıcak bölgelerde aldığımız havayı,burun iç kısımda soğuttuktan sonra aldığı havayı vücuda verir. Mesela kutuplara gittiğimizi düşünelim, sıfırın altında 25 derece soğukluğundaki havayı aldığımızda ise ısıttıktan sonra vücuda verir.Yani demek istediğim burun aldığı havayı, sıcaklığa ve soğukluğa göre dengeleyerek vücuda yayar. Birçoğumuz gece uyurken ağız solunumu yaparız. Ağız solunumu yaptığımızda işlem görmemiş, süzülmemiş, mikroplu hava, soğuk hava veya sıcak hava direk vücuda girer. Sonuç olarak da faranjit oluşur.”

“HAVA KİRLİLİĞİNİN YOĞUN OLDUĞU YERLERDE ALERJİLER SIK YAŞANIR”

Geniz akıntısından kurtulmak mümkündür?

“Burunda tıkayıcı alerjik veya devüasyon varsa bunlar açılırsa geniz akıntısından kurtulmak mümkündür. Ayrıca İzmit’te yaşadığımız için alerji konusuna parmak basmak istiyorum. İzmit özellikle hava kirliliği, fabrikalar yönünden çok yoğun bir şehir. Alerjiler çok yoğun. Vücuttaki alerjiler burunda etlerin şişmesine sebep oluyor ve burnunda tıkanıklık oluşturuyor. Biz radyofrekansla, lokal anesteziyle bu etleri küçültebiliyoruz. O zaman burun açılabiliyor. Ya da alerji testleri yapıyoruz, tedavi veriyoruz. Bu alerjik durumun oluşum sebeplerini buluyoruz ve önüne geçmeye çalışıyoruz.”

“ÖLÜM RİSKİ TÜM AMELİYATLAR İÇİN GEÇERLİDİR”

Burun ameliyatı öldürür mü?

“Burun ameliyatı öldürmez. Genel anestizinin yarattığı bir durumdan dolayı ölüm gerçekleşebilir. Bu durum fıtık ameliyatında da beyinle ilgili ameliyatlarda da yaşanabilir. Durmayan kanama sonucu ölüm yaşanabilir ama orada da kanama durdurularak, kan verilerek kişi ölümden kurtarılabilir. Ben çok şükür girdiğim ameliyatlarda böyle bir durum yaşamadım.Tüm ameliyatlar için söz konusu olan risk burun ameliyatı için de söz konusudur. Ama bu durum,burun ameliyatından öldü diye mal edilmemelidir. Burunda yoğun bir şekilde görülmesinin sebebi, ülkemizde çok fazla burun ameliyatı yapılmasıdır.Tekrar söylüyorum, her ameliyatın böyle bir riski vardır çünkü hastaya verilen anestezi hastanın koma halidir.Hasta ameliyattan sonra tekrar canlandırılır. Bu risk bademcik ameliyatında da, geniz ameliyatında da görülebilir.Ama narkozsuz da yapmak mümkün değildir. Çünkü hasta duramaz. Mesela çocuklarda da bu ameliyatı yapabiliyoruz.Çocuklar narkoz verilmeden maalesef duramaz ameliyatta. Hekim olarak demek istediğim; bu bir ameliyat riskidir, narkoz riskidir. Bu riski herkes taşır.”

“TİNNİTUS’LA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Kulaktaki geçmeyen uğultunun nedeni nedir?

Tinnitus kulak çınlaması demektir. Kulakta gürültüye bağlı olarak, akustik trawma almış yüksek frekansta işitme kayıpları yaşanabiliyor. Mesela kulağında uğultu olanlar “tiz” seslerde, cebinde çalan telefonun sesini, kapı zilini duyamayabiliyor. Konuşurken çıkan pez sesini alabiliyor ama tiz sesleri alamayabiliyor. Çünkü gürültüye bağlı hücrelerde bir harabiyet  ve ölüm olabiliyor. Bunun da geri dönüşü yoktur. Bu bize çınlama olarak dönmektedir.Biz bazı ilaç tedavileri vererek bu rahatsızlığı en aza indirmeye çalışıyoruz.Bazen iğne yapıyoruz,kortizon yapıyoruz.Burada ilaç tedavilerindeki amaç ise kan dolaşımını arttırarak,hücrelerin yenilenmesini sağlamaktır.İlaçların tabi ki% 50’ye yakın faydası oluyor.Bazı hastalar ilaçların çok iyi geldiğini söylüyor,bazı hastalar da yarar görmediklerini söyleyebiliyor.Sonuç olarak durum kişiden kişiye değişebiliyor. Tinnitus’a çare bulmak adına ilgili hekimler olarak ülke genelinde yaptığımız toplantılarımız oluyor.Bunların dışında burundaki problemlerden dolayı,  basıncın etkisiyle de kulakta dolgunluk ve tıkanıklık gibi durumlar da yaşanabilmektedir.Kulak zarı hastalıkları,kulak zarındaki delinmeler nedeniyle de uğultu oluşabilmektedir.Bu durumlar gürültüye,insan psikolojisine bağlı olarak da gelişebilir.Bu durum özellikle  çok yüksek sesli ortamlarda bulunan ve buralarda çalışan kişilerin daha  çok yaşadığı bir durumdur.

“YAŞA BAĞLI OLARAK DA İŞİTME KAYBI YAŞANABİLİR”

Hücrelerin yaşlanması ve hasar görmesi sonucu da kulakta işitme kaybı yaşanabilmektedir.

“SON ZAMANLARDA SIK RASTLANILAN HASTALIK VERTİGO”

Vertigo, son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz bir hastalık. Peki nedir vertigo ?

Vertigo son zamanlarda adı sık sık duyulan bir hastalıktır.Sabit durduğumuz anda bile yaşadığımız ani baş dönmesi olan vertigo,dinlenme ve rahat uyku isteyen bir hastalıktır.Bu hastalığı yaşayanların stresten uzak durması ve psikolojilerinin rahat olması gerekir. Vertigoya uygulanan tedavilerde netice alma oranı,kulaktaki uğuldama  problemine göre daha yüksektir.

RÖPORTAJ: YASEMİN KAYA

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.