www.vizyonkenthaber.com

1 2

Katkı ve Katılımları için Kocaeli Halkına Teşekkür Ettiler

Katkı ve Katılımları için Kocaeli Halkına Teşekkür Ettiler
06 Kasım 2017 - 17:12

İHH Kocaeli’nin ARAKAN yararına düzenlemiş olduğu kahvaltı programı yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

Çok sayıda STK temsilcisi ve Büyükşehir Belediyesi yöneticisinin katıldığı program  Afganistanlı Uluslararası Öğrenci Mübeşşir AYYAR‘ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.
Dernek başkanı İsmail YEŞİLDAL ‘ın hoşgeldiniz konuşması sonrasında ARAKAN kamplarındaki durumu gösteren sinevizyon videoları ile bölgedeki yaşanılanlar yansıtılmaya gayret edildi.
İHH Genel merkez yönetim kurulu üyesi ve Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Yılmaz, Arakanlı Müslümanların, Filistinlilerin 60 yıldır yaşadığı sorunların aynısını bugün yaşadıklarını belirterek, “Nüfusları yaklaşık 4 milyona yakın olan Rohingyalılar, bugün itibariyle kendi topraklarında 500-600 bin civarında kaldılar.” dedi.
  Bu sorunun son dönemde gündeme girdiğini ancak 100 yıldır bunun yaşandığını ifade eden Yılmaz, Myanmar hükümetinin 1982’den beri bölgedeki bu insanları vatandaşlıktan attığını, bütün haklarını ellerinden aldığını kaydetti.
  Yılmaz, “50 yıldan fazladır, 60 yıl geçmiş Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı sorunların aynısını bugün Rohingyalı kardeşlerimiz yaşıyor, Arakanlı kardeşlerimiz yaşıyor.” diyerek, “Myanmar hükümeti vatandaşlıktan atmış, Bangladeş hükümeti de ‘Ülkeye kaçak girmiş kişiler’ olarak tanımlıyor. Mülteci bile demiyor. Bunun nedeni, mülteci derse bazı sorumlulukları olacak ve bunları yerine getirmesi gerekecek. ‘İlk fırsatta ben bunları geri göndereceğim.’ diyor. Nereye? Myanmar’a, Myanmar zaten vatandaşlıktan atmış.” şeklinde konuştu.

 KENDİ TOPRAKLARINDA 500-600 BİN KİŞİ KALDI

Arakanlı Müslümanların yarınlarının olmadığını anlatan Yılmaz, Arakanlıların vatandaşlıkları bulunmadığı için ülkelerinde mülteci olduğunu bildirdi.
Yılmaz, bu konunun uluslararası alanda çözülmesi gerektiğini aktararak, “Allah razı olsun Türkiye, Cumhurbaşkanımız konuyla ilgili gayretlerde bulundu ve bu insanlara Bangladeş kapılarını açtı. Emin olun ilk gelen insanlar kabul edilmedikleri için günlerce denizlerde, sularda kaldı. Şu anda en azından Bangladeş’e geçebiliyorlar. Türkiye olarak bu krizle ilgili masada konuşulacak şeylerin başında bu insanların insan olarak haklarının elde edilmesidir. Bölge bugün itibariyle çok büyük bir kriz yaşıyor. Yaklaşık 4 milyona yakın olan Rohingyalılar, bugün itibariyle kendi topraklarında 500-600 bin civarında kaldılar.” ifadesini kullandı.
   Son krizde Bangladeş’e geçen insan sayısının 700 bine ulaştığını söylendiğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:
   “Bu 700 binin 350 bini çocuk, bu 350 çocuk içerisinde 30 bine yakını yetim, bu 30 binin içinde 15 bine yakını hiç kimsesiz. Bu yetimlerle ilgilenmemiz gerekiyor. Bu tip krizlerde en hızlı çalışan teşkilatlar, maalesef organ kaçakçıları ve fuhuş çeteleri. Şu anda bu bölgede çalışma yapan misyoner kuruluşları biliyoruz. Bu yetimleri almak için uğraşan, onlar için özel kamplar oluşturan ve bunun için resmi kılıflarla bunları yapan çeteler var. Maalesef yerel ülkelerdeki yetkililerden bazılarını ayartarak bunları başarıyorlar. Yetimlere, bu insanlara sahip çıkmalıyız. Bizim buna gücümüz var. Yetkililerden rica ediyorum, eğer mümkün olursa masaya oturduklarında Arakanlı kardeşlerimizin kriz maddelerinden bir tanesini bu yetim çocuklar olduğunu, bunlara sahip çıkma adına Türkiye’nin sivil toplum örgütleriyle beraber bütün yetimlere bakmak üzere sahip çıkmak istediklerini söylesinler. Bu çocuklarımıza biz kamp oluşturalım ve bizim kamplarımıza alalım.”
  Salonun giriş kısmında ARAKAN yararına düzenlenen sergide toplanan bağışlar makbuz karşılığı teslim alınarak ilgili fona aktarıldı.Dernek yönetimi tüm Kocaeli halkına katkı ve katılımlarından dolayı teşekkürlerini ileterek programı sona erdirdi.
KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.