www.vizyonkenthaber.com

1 2

KANSERE AŞIYLA ÇÖZÜM

KANSERE AŞIYLA ÇÖZÜM
20 Şubat 2019 - 22:06

Jinekolog Nagihan Saz’dan kansere aşı müjdesi!

Opr. Dr. Nagihan Saz;Kadınlarda rahim ağzı,anüs,vajen,vulva ve siğil, erkeklerde de siğil penis ve anüs kanserine sebep olan human papilloma virüsünden artık aşıyla korunabileceğinin müjdesini verdi.

“Aşı sayesinde virüsten kurtulmak mümkün”

Nagihan Saz; “Yüzden fazla çeşidi olan bu virüs,dil boğaz ve bademcikte de kansere yol açıyor.Risk grubu arasında,erken yaşta cinsel aktiviteye başlama,birden çok kişiyle cinsellik yaşanması,cinsel yolla bulaşan hastalıkları kapmak,sigara içmek ve bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi durumlar bulunmaktadır.”dedi.

En çok görülen türü Rahim Ağzı Kanseri”

Rahim ağzı kanserinin dünyada en çok görülen kanser türleri arasında 3. sırada bulunduğunu vurgulayan Nagihan Saz; kanserden ölen hastaların da en çok bu türden hayatını kaybettiğini vurgulayarak düzenli taramalarla önlenebilecek bir kanser türü olduğunu da dile getirdi.

“İnsanların % 80’i bu hastalıkla karşılaşır”

Bağışıklık sistemi güçlü olanların bu virüsü yeneceğini dile getiren Saz; “Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda bu hastalık uzun süre kalır ve tekrar edebilir,başka hastalıklara yol açabilir.Ama artık HPV Aşısı sayesinde bu kanserin önüne geçmek mümkün.Kız erkek tüm çocuklara 9 yaşından itibaren bu aşının yapılmasını öneririz.Aşıyı daha önce yapmamış olanlarda ise 45 yaşına kadar olan herkes bu aşıyı yapabilir.HPV taşımak demek kanser olduğumuz anlamına gelmez.Ama maalesef ki bu HPV virüsü kansere ve benzeri hastalıklara yol açabilir” dedi.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.