www.vizyonkenthaber.com

1 2

”KAMU YARARI YERİNE MALUM SEN TEMSİLCİSİNİN YARARI GÖZETİLMEKTE”

”KAMU YARARI YERİNE MALUM SEN TEMSİLCİSİNİN YARARI GÖZETİLMEKTE”
03 Nisan 2018 - 9:11

Malum sen “Sarı Sendika” temsilcisinin personel eksikliği hat safa da olan hastanedeki görevinin sonlandırılarak, norm kadrosu dolu personel fazlası ve iş yükü az olan hastaneye geçici görevle görevlendirilmesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker şubede basın açıklaması yaptı.

”Kamu kurumlarının işleyişlerini düzenleyen Kanun, Yönetmelik, Yönerge ve Genelgeler ile kamu hizmetlerinin etkili bir şekilde sunulması için yer alan bazı düzenlemeler ne yazık ki amacının dışında kullanılmaktadır.

Bunların başında da geçici görevlendirmeler gelmektedir. Bazen personel için mobbing aracı olarak kullanılan geçici görevlendirmeler, kimi zaman torpilli ve birileri tarafından korunup kollanan personel için keyfe keder kullanılmakta ve açıkça suiistimal edilmektedir.

Böylesine kabul edilemeyecek adaletsizlik ve adam kayırmacılık anlamına gelen bir olay geçtiğimiz günlerde yerel basına yansımıştır. Sorumlu sendikal anlayışımız çerçevesinde olayın irdelenmesi sonucunda; basına yansıyan geçici görevlendirmenin doğru olduğunu öğrenmiş olduk.

Sağlık Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren üçüncü basamak sağlık kuruluşu olan Kocaeli Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Derince Eğitim Araştırma Hastanesinde Personel Dağılım Cetveline (PDC) göre ciddi derecede personel eksikliği bulunmasına rağmen kurumda görev yapan sağlık çalışanları özverili bir şekilde fedakarca yetersiz personel ile hizmet vermeye çalışırken buradan bir personelin alınarak geçici görevle PDC’si dolu olan Körfez Devlet Hastanesine geçici olarak görevlendirilmiştir.

Körfez Devlet Hastanesine geçici görevle görevlendirilen bu sağlık çalışanının malum sen’in “Sarı Sendikan”nın temsilcisi olması akıllara yine mide bulandıran torpil ve adam kayırmacılık gibi asla kabul edilemeyecek bir uygulamayı getirmiştir.

Yapılan geçici görevlendirmede kamu yararı ve hizmet gerekleri dikkate alınmamıştır. Çünkü Derince Devlet Hastanesinde Personel Dağılım Cetvelinde yer alan Hemşire, Ebe sayısına göre eksik personel ile hizmet vermektedir. Körfez Devlet Hastanesi ise PDC fazlası personel ile hizmet vermektedir. Dolayısı ile Körfez Devlet Hastanesinin personele ihtiyacı yoktur.

Kocaeli Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Derince Eğitim Araştırma Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları özveri ile zor şarlar altında vatandaşımıza sağlık hizmeti sunmaya çalışırken, çalışanın hak ve hukukunu idareye karşı korumakla görevli malum sen “Sarı Sendika”nın temsilcisinin rahat etmesi, iş yoğunluğu az olan ve personel fazlası bulunan Körfez Devlet Hastanesine geçici görevle görevlendirilmesi sağlık çalışanlarına yapılmış saygısızlıktır.

Bu ve bundan öndeki bazı olaylar göstermiştir ki, malum sen “Sarı Sendika” sağlık çalışanlarını önemsememektedir, yok hükmünde saymaktadır. Sizi yok sayan derdinizle dertlenmeyen, kendi rahatları için iş yükü az olan hastanelere geçici görev yaptıran malum sen “Sarı Sendika” üyeliğinizi gözden geçirerek üyeliğinizi sonlandırmanız, sizi temsil kabiliyetinde olan bir sendikaya üye kaydınızı yaptırmanız kendi menfaatinizedir.

Şimdi sormak istiyoruz;

Sayın idareciler kamu yararına açıkça aykırı, kamu hizmetini adeta baltalayan bu işe niçin onay verdiniz.? Hangi sebep sizi buna zorladı.?

Açıkça bir iltimas ve torpil olan böyle bir işi yaparken, evde bebeği olduğu halde nöbete gelmek zorunda kalan sağlık çalışanı anneleri hiç düşünmediniz mi, vicdanınız cız etmedi mi.?

İdarecilerin istediği personel, usulsüz geçici görevlendirmeler ile keyif çatarken, mağdur olan anneler ve bebeklerinin vebalini amir olarak nasıl vereceksiniz ?

Hem bu işi yapan hem de yaptıranlar vicdanınızı nerede düşürdünüz, kul hakkı sizin için anlamsız mı ?

Umarız Devletinin duyarlı vicdanı bu yapılan usulsüz ve haksız uygulamaları görerek buna dur der. Bu haksızlığın ve vebalin önüne geçer. Usulsüz uygulamayı yapanlar hakkında gerekli hukuki işlemler başlatılır.

Türk sağlık Sen olarak kamuoyu önünde ilimizde devleti temsil eden idarecilere sesleniyoruz. Usulsüz uygulama yapan ve personel arasında ayrım yapanlar hakkında gerekli hukuki süreci başlatın.

Türk Sağlık Sen olarak bu işinde peşini asla bırakmayacağız. Hak için yola çıkıp, haksızlığın karşısında duran bizler, yılmadan mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.