www.vizyonkenthaber.com

1 2

KAMAN’DAN İSTİKLAL MARŞI ÇIKIŞI

KAMAN’DAN İSTİKLAL MARŞI ÇIKIŞI
22 Mart 2018 - 11:04

İyi Parti Kocaeli il başkanı Serdar Kaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istiklal marşı bestesi ile alakalı ifadelerinden sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin idarecilerinin verdiği talimatlar neticesinde,”Milli Marşımızın bestesi değiştirilerek icra edilmiştir, bunu yapan kişiler hakkında Türkiye Cumhuriyeti Savcılarını göreve davet ediyoruz’‘ dedi.

”Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan, 15 Mart’ ta yapılan muhtarlar toplantısında ‘EN BÜYÜK ÜZÜNTÜM MARŞI YÜREKLERE NAKŞEDECEK BİR BESTENİN BULUNANAMAMIŞ OLMASIDIR. BURADA DA BESTEKÂRLARA GÖREV DÜŞÜYOR. GÜFTE VAR, İSTENİLEN BESTE YOK. TEMENNİ EDERİZ Kİ O DA ÇIKAR.’ Cümlelerini ifade etmiştir. Bunun üzerine ‘Kral’dan çok kralcı’ olan AKP’li belediyeler, sözleri ve bestesi ile milli duruşumuzun simgelerinden biri olan İSTİKLAL MARŞI’MIZIN bestesini kendi uydurdukları notalar ile değiştirerek icra etmeye başlamışlardır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin idarecilerinin verdiği talimatlar neticesinde, Kocaeli İl’in de gerçekleşen etkinliklerde Milli Marşı’mızın besteleri değiştirilerek icra edilmeye başlanmıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ve 160 okuldan öğrencilerin katıldığı ‘OKULLAR ARASI MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI’ nda Milli Marşımızın bestesi değiştirilerek icra edilmiştir.

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde ‘MARŞ’ kelimesi, bir topluluğu simgelemek için düzenlenmiş müzik parçası’ olarak ifade edilmektedir. Yani marş, sadece güfte ya da sözlerden ibaret değildir. Marşı marş yapan, ona milli ruhu ve duyguyu veren MÜZİK NOTALARIDIR. Notaları değişen ve farklı ezgiler ile icra edilen güfte, milli marşımız olarak değerlendirilemez. Anayasamızın 3. Maddesi, milli marşımızın istiklal marşı olduğunu, 4. Maddesi ise bu ifadenin değiştirilemez ve değiştirilmesi dahi teklif edilemez olduğunu ifade etmektedir. Kocaeli Büyükşehir

Belediyesi idarecilerinin bu söylemi dikkate alarak milli marşımızı değiştirme eylem ve faaliyetleri, Türk Ceza Kanunu’nun;

309. Maddesi’nde yer alan ANAYASAYI İHLAL,

300. Maddesi’nde yer alan DEVLETİN EGEMENLİK ALAMETLERİNİ AŞAĞILAMA,

216. Maddesi’nde yer alan HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK VEYA AŞAĞILAMA ve

217. Maddesi’nde yer alan KANUNLARA UYMAMAYA TAHRİK suçlarını oluşturmaktadır. İstiklal Marşı güftesi ve bestesi ile bir bütündür. Marşlar melodisi olmadan bir şiir olarak değerlendirilemezler.

Ayrıca güftesi vatan şairi Mehmet Akif Ersoy tarafından Büyük Türk Milleti’nin imanı ve vatan aşkının tezahürü ile yazılmış ilahi bir metindir. Bu marşa sıradan bir şiir muamelesi yapmak ve bestesi ile oynamaya kalkmak farklı amaçların dışavurumudur.

Devletimizin milli marşı, bestesi ve güftesi ile bir bütündür. DEĞİŞTİRİLEMEZ, DEĞİŞTİRİLMESİ TEKLİF EDİLEMEZ.

İstiklal Marşı’mız üzerinden yapılan bu provokasyon, daha önce AKP iktidarının ve yerel yönetimlerinin milli ve manevi değerlerimizi erozyona uğratmak, yıpratmak ve yok etmek adına yaptığı benzer provokasyonlar gibi ülkemiz geleceği adına ajandalarında ne gibi gizli emellerinin bulunduğunun bir göstergesidir. İYİ Parti Kocaeli İl Başkanlığı olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu rezaleti şiddetle kınıyor ve bunu yapan kişiler hakkında Türkiye Cumhuriyeti Savcılarını göreve davet ediyoruz.” dedi.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.