www.vizyonkenthaber.com

1 2

İZMİT PAZAR ESNAFI “DERDİMİZİ KİME ANLATALIM”

İZMİT PAZAR ESNAFI “DERDİMİZİ KİME ANLATALIM”
08 Mart 2019 - 19:20

Perşembe pazarı esnafı Doğu Kışla Kapalı Pazar Alanın’da yaptığı basın açıklamasında sorunlarını dile getirdi.Sırasıyla şikayetlerini anlatan esnaf  sorunlarının çözüme kavuşturulmadığını belirtti.Esnaf; “Futbol topu gibi oradan oraya gönderiliyoruz.Sorunlarımızı kimse çözmüyor.Derdimizi kime anlatalım.” diyerek sitem etti.

PAZAR YERİMİZ DEĞİŞTİ SORUNLARIMIZ BİTMEDİ

Milli İrade Meydanı’ndan Doğu Kışla’ya taşınan Perşembe pazarı esnafa umduğunu veremedi.Kapalı Pazar yerine geçerek sorunların bitmediğini aksine daha da arttığını dile getiren pazar esnafı uğradığı haksızlıklardan şikayetçi.Pazarcılar Odası Dernek Başkanı Ramazan Kumsar; “Kocaeli Pazarcılar Odası Dernek Başkanı’yım.Buraya toplanmamızın sebebi Kocaeli Pazar esnafımızın sıkıntıları. Geçen hafta Doğu Kışla Pazar alanımızda Oda Başkanı’mız Ahmet Serim, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’mız Tahir Büyükakın ve İzmit Belediye Başkanımız Nevzat Doğan’ın katıldığı bir program oldu.Biz onlarla görüşmek istedik sıkıntılar oldu.Bazı kişiler bizim için provokatör dedi.Biz provokatör değiliz.Biz odaya kaydı olan pazarcı esnafıyız.Burdan Ahmet Serim ve Nevzat Doğan’a sesleniyorum.Ahmet Serim bu pazarı nasıl dağıttı kendi de bilmiyor.Şu an esnaf sıkıntıda ve yarısından fazlası iş yapamıyor.Kendi yönetimlerinde olanlar en güzel yerlerde,köşe başlarında Pazar yerine sahip ama bizim esnafımız Doğu Kışla’nın alt tarafı 45. adaya kadar iş yapamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE İZMİT ESNAFINA DEĞİL BURSA ESNAFINA YER AÇIYOR

Dernek Başkanı Kumsar sözlerine; “24 metrelik yapılan adaların 12 metreye inmesini istiyoruz çünkü adalar çok uzun.Bir de şu var tuhafiyeci esnafımızın alanından ikişer metre kırptılar ve 96 tane Pazar yeri çıkarttılar.Bu Pazar yerleri de Bursa’lı esnafa bağış karşılığında satıldı.Buraya Derince’den gelen pazarcıya yer verilmiyor Derince esnafı burada tezgah açamıyorken Bursalı,Adapazar’lı,İstanbullu esnaf çalışıyor.Bu nasıl adalet? Belediye de bu yerlerden Cumartesi pazarından 800,perşembe pazarından bir milyar lira para aldı.Ben soruyorum iki esnaf arası mesafe üç metre,buralara bir buçuk metre olacak şekilde iki esnaf verilmeliyken orada  bir kişiye yer açıldı.” diyerek devam etti.

PAZARDAKİ ESNAFIN YARISI BAŞKA İLLERDEN

Belediyenin İzmit esnafını değil başka illerin esnafını sahiplendiğini belirten Kumsar; “Pazardaki en büyük sıkıntı pazarın yarısını biz tanımıyoruz. Pazarda 500 İzmit esnafı varsa 300 de yabancı il dışından gelen esnaf var.Biz Bursa’ya Adapazarı’na gidemiyoruz bırakın Karamürsel’e gidemiyoruz.Ama onlar gelip burada iş yapıyor.Burası olmuş çiftlik önüne gelen burada tezgah açıyor.Ahmet Serim beş kişinin şikayetçi olduğunu söylüyor.Bizim elimizde isim soy ismi yazılı olan 226 şikayetçi esnaf var.Gerekli yasal işlemleri yapıp gerekirse odayı seçime götüreceğiz,sıkıntımızı çözmek için sonuna kadar hakkımızı arayacağız.Ahmet Serim açıklama yapmış; “Pazarı Ak Parti yaptı,hepimiz Ak Parti’yiz.” demiş.Bu pazarı Ak Parti yapmadı,Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaptı.O dönemde Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’mız Tahir Büyükakın’ın çabalarıyla yapıldı.Demek istediğimiz bizim işimiz siyaset değil biz ekmek partisindeniz.Ahmet Serim işini yapmayıp siyaset yapmak istiyorsa gitsin siyasetle ilgilensin.Bizim sıkıntımız dağıtımda yapılan haksızlıklar.” diyerek sözlerini tamamladı.

PAZARCILAR ESNAFI’NDAN SERİM’E TOPLU CEVAP

Pazarcılar Dernek Başkanı Ramazan Kumsar sözlerini tamamladıktan sonra Pazar esnafı toplu bir şekilde yaptıkları açıklamaları okuyarak,Pazarcılar Odası Başkanı ve Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın Pazar yeri dağıtımıyla ilgili yapılan haksızlıklara yönelik sitemlerini yazılı bir şekilde duyurdu.

PAZARCILAR ODASI BAŞKANI KENDİ MENFAATİNİ DÜŞÜNÜYOR

Esnaf açıklamalarında; “1500 pazarcı esnafın yerleştirildiğini söylüyorlar ama pazarımızda kayıt altında olan 650 esnaf var.Başka ilden gelip hak sahibi olmadığı halde hak sahibi yapılan sayısız esnaf var.Ahmet Serim kendi işini yapamayacaksa,siyaset peşindeyse gidip siyaset yapsın,biz ekmeğimizin derdindeyiz siyasetin değil.Hangi Belediye gelirse gelsin biz bize verilen hizmete bakarız,biz esnafız.Ahmet Serim kendi menfaatinin derdinde esnafın değil.” ifadelerine yer ver verdi.

GEREKİRSE ODAYI SEÇİME GÖTÜRECEĞİZ

Pazarcı esnaf açıklamalarını “Derdimizi anlatmak için Belediye’ye gidiyoruz,Belediye; “Pazarcılar Odası’na gidin.” diyor.Pazarcılar Odası’na gidiyoruz onlar; “Bizlik bir durum yok Belediye’ye gidin.” diyor.Biz resmen iki arada bir derede kaldık.Peki soruyorum biz nereye gidelim,kime derdimizi anlatalım.Ama şu bilinsin ki biz haklarımızı sonuna kadar arayacağız.Gerekirse Oda’yı seçime götüreceğiz yine de uğradığımız haksızlıklarla mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.” şeklinde dile getirdi.

HAKKINI ARAYAN 226 KİŞİNİN İMZALI LİSTESİ HAZIR

Haklarını her türlü yasal yoldan arayacağını belirten esnaf açıklamalarını; “Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim üç beş kişinin yarattığı sıkıntı diyor. Üç beş kişilik bir sıkıntı yok. Elimizde 226 kişinin imzası var. Bunca insan uğradığı haksızlıklardan şikayetçi ne üçü ne beşi.Zor şartlar altında kazandığımız bir lokma  ekmek başka şehrin esnafına peşkeş çekiliyor.Ekonomik sıkıntılar nedeniyle borçlarımızı ödeyemiyoruz.Çeklerini,vergilerini,Bağ-kur ödemesini yapamayan esnaflarımız var ve bu durumlar yüzünden psikolojik tedavi görenler var.

Kendi yandaşlarına köşe başlarında en güzel yerleri vermişler.Arkasında kuvveti olmayanlar olarak biz de bu haldeyiz.Ahmet Serim daha düne kadar Chp’yi arkasına alıp toplantılara katılırken şimdi de Ak Parti’li oldu.Bunlar değil miydi İzmit Belediye Meclisi’ni basıp küfür hakaret edenler? Şimdi mi pazarcı esnafını düşünüyorlar?Biz neden bu kadar ucuz bir şekilde satıldık?Pazarcılar Odası Başkanı esnafın rantını düşüneceğine kendi rantını düşünüyor.Bu konuya Sayın Vali’mizin,Sayın Belediye Başkanı’mızın,Ticaret İl Müdürlüğü’müzün el atıp,araştırma yapmasını pazarcı esnafı olarak talep ediyoruz.” şeklinde tamamladı.

HABER: YASEMİN KAYA

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.