www.vizyonkenthaber.com

1 2

İZMİT KUYUMCULARINDAN PİYASA DEĞERLENDİRMESİ

İZMİT KUYUMCULARINDAN PİYASA DEĞERLENDİRMESİ
26 Şubat 2019 - 20:34

Altın fiyatları müşterinin takibinde

Dolar kuruna bağlı olarak gün içerisinde sürekli değişen altın fiyatları müşterilerin günlük takibinde. İzmit kuyumcu esnafı fiyatların yükseldiği zaman da düştüğü zaman da müşterinin ilgisini çektiğini dile getirerek fazla yükseliş durumlarında satış yapamadıklarına sadece alış müşteri potansiyelinin arttığına değindi.

Fiyatlar düşünce de artınca da müşteri potansiyeli değişken

Esnaflar alışta her türlü ziynet eşyasının getirildiğini,satışta da fiyatlar düşünce  müşterinin yatırım amaçlı gram altından diğer çeşitlere doğru fiyata bağlı olarak kayma gösterdiğini.Fiyatlar yükselince vatandaş altınlarını elden çıkarıyor,fiyatlar düşünce de yatırım amaçlı altın alıyor.Ancak fiyatlar sürekli değiştiği için altın piyasasında sabit bir müşteri potansiyelinden söz etmenin mümkün olmadığı belirtildi. 

Siyasi durum altın piyasasında belirleyici kriter

Dış politikadaki stratejik dengelerin dolar fiyatlarını değiştirdiği için satışların olumsuz anlamda etkilediğinden de yakınan kimi esnaf,uluslar arası siyasi adımların iç politikada doğrudan ekonomiye yansıyıp faturanın da doğrudan vatandaşa kesilmesinden ciddi anlamda rahatsız.

Esnaf altın piyasasındaki durumun seçim süreciyle ilgisi olmadığını,fiyatlardaki oynamanın tamamen küresel dengedeki tutarsızlıktan kaynaklandığının altını çizdi.Vatandaşların mecbur kalmadıkça altın alımı yapmadığı,fiyatlar düşünce yatırıma yöneldiği bir piyasadan söz etmenin yeri olduğu vurgulandı.

Yükselen fiyatlar esnafın aleyhine 

Yatırımlık,sarrafiye,darphane altınları konusunda esnaf olumsuz alamda etkilenmiyor.Fiyatlar yükseldiğinde vatandaş alım yapmakta sıkıntıya düştüğü için bu durum esnafın aleyhine oluyor fakat düştüğü zaman yatırım amaçlı alım yapılması da esnafın lehine bir durum oluşturuyor. Kısacası durumlar bu şekilde birbirini dengeliyor.

HABER: YASEMİN KAYA

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.