www.vizyonkenthaber.com

1 2

İZMİT ÇINARLI CAMİİ’NİN TEMELLERİ ATILDI

İZMİT ÇINARLI CAMİİ’NİN TEMELLERİ ATILDI
12 Şubat 2019 - 11:08

İzmit’in en eski camisi olan Urgancı Ahmet Çelebi Camii’si (Baç Çınarlı Camii) ‘Güvenlik riski bulunduğu’ tespitinin ardından ibadete kapatılmış ve yıkımına başlanmıştı. Yıkımı tamamlanan Camii’nin inşasına tekrar başlandı.

Çınarlı Camii ‘Güvenlik riski bulunduğu’ tespitinin ardından ibadete kapatılmış,restorasyon kararı verilerek İstanbul 2. Bölge Vakıflar Müdürlüğü tarafından restorasyona başlanmıştı.  Cami derneği yöneticileri ve cemaat, camiinin yıkılıp yeniden yapılması için ilgili makamlara başvurmuştu. Başvurular neticesinde, Anıtlar Yüksek Kurulu, Baç Çınarlı Camii’nin yıkılıp sıfırdan yeniden yapılmasına karar verdi. Caminin yıkım aşaması geçtiğimiz aylarda bitti. Yıkım işlemlerinin bitmesinin ardından caminin yapımı için temel kazma çalışmaları başladı. Caminin inşaatı 2020 yılında, bitecek ve tekrar ibadete açılacak.

MODERN MİMARİ YAPISIYLA İKİ KATLI VE 800 KİŞİ KAPASİTELİ

Aslına uygun bir şekilde yapılacak Baç Çınarlı Camii, iki katlı olacak, 800 kişi aynı anda ibadet edebilecek. Modern bir mimari tarzında inşa edilecek yeni Baç Çınarlı Camii’nin avlusunda bulunan tarihi çınarın olduğu yerde cenaze namazı kılınacak, yan tarafına da çay ocağı yapılacak.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.