www.vizyonkenthaber.com

1 2

İstanbul seçimlerine kurumlardan tepki

İstanbul seçimlerine kurumlardan tepki
10 Mayıs 2019 - 16:19

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Kocaeli Barosu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde seçimlerin yenilenmesi kararına ortak bir açıklamayla tepki gösterdi.

Kamu Emekçileri Konfederasyonu(KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK), Türk Mimar ve Makine Mühendisleri Odaları Birliği(TMMOB), Kocaeli Barosu ve Türk Tabipleri Birliği(TTB) tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin yenilenmesi kararına karşı Genel İş Sendikası şube binasında ortak bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada KESK adına Etem Kartal, Hicran Turan, Erdal Karakuş, Gökhan Bektaş, DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, TMMOB İKK Temsilcisi ve MMO Şube Başkanı Murat Kürekci, Elektrik Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ahmet Sözen, Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, TTB Kocaeli Tabip Odası Genel Sekreteri Aykut Çelik, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik ve çok sayıda STK temsilcisi katılım gösterdi.

“6 MAYIS HALKIN İRADESİNİN GASP EDİLDİĞİ BİR TARİH”

Basın açıklamasını gerçekleştiren DİSK Bölge Temsilcisi Genel İş Şube Başkanı Vedat Küçük, “Türkiye demokrasi tarihine halkın iradesinin gasp edildiği yeni bir tarih daha eklenmiştir. KHK ile hukuksuzca ihraç edilmesi gerekçe gösterilerek seçilmiş belediye başkanlarına mazbata verilmemesi utancına YSK’nın İstanbul kararı eklenmiştir. 6 Mayıs 2019 tarihli YSK kararıyla ülkemizde demokrasiden geriye kalan son haklardan birine, seçme ve seçilme hakkına da el uzatılmıştır” ifadelerini kullandı.

“TALİMATLARA GÖRE VERİLEN BİR KARAR”

“YSK, hukuka ve kendi içtihatlarına göre değil talimatlara göre karar vererek tarihe geçmiştir” diyen Küçük, “Rantın ve akıtılan kaynakların kesilerek ekmeğin, ulaşımın, suyun fiyatının düşürülmesinden rahatsız olan çıkar gruplarının baskısıyla hukuk ve demokrasi ayaklar altına alınmıştır.  Üyelerinin görev süreleri Anayasa’ya aykırı biçimde uzatılan YSK’nın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal kararı açıkça hukuka aykırıdır” şeklinde konuşmasını sürdürdü .

“YSK HALKIN İRADESİNE SAYGISIZLIK YAPMIŞTIR”

Küçük, sözlerinin devamında, “Tüm devlet olanaklarını kullanmalarına rağmen seçimlerde oyların çalındığı, sahte seçmen, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı iddialarını temellendiremeyenlerin imdadına YSK yetişmiştir. YSK, kendi belirlediği sandık kurullarının kanunsuz olduğunu iddia ederek halkın iradesine karşı büyük bir saygısızlık yapmıştır. Bu, sadece İstanbul’un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ve ona oy verenlere yönelik bir saygısızlık değildir. Bu aynı zamanda İstanbul’a ve hatta 82 milyon yurttaşa karşı bir saygısızlıktır” dedi.

“PARTİYE GÖRE HUKUK”

Küçük, konuşmasının devamında, “Aynı seçimde, aynı sandık kurullarıyla, aynı zarftan çıkan üç oyun geçerli, sadece iktidar partisinin kaybettiği oyların geçersiz olduğuna dair karar verenler, “partiye göre hukuk, parti için hukuk” anlayışının egemenliğini ilan etmişlerdir. YSK halkın iradesine ipotek koymak için, kendi sorumluluğundaki uygulamaların kanunsuz olduğunu gerekçe göstermiştir” sözlerini kullandı.

“HALKIN SEÇME SEÇİLME HAKKI YOK EDİLDİ”

Küçük, sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Bu açıdan mevcut YSK seçmenin iradesini yok saymaya yönelik bu kararı ile yargı bağımsızlığına ve tarafsızlığına güveni ortadan kaldırmış, sandık kurullarının benzer biçimde teşekkül ettiği 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de “tam kanunsuzluk” halinin mevcut olduğuna işaret etmiştir. Halkın, seçme ve seçilme hakkını hukuka aykırı bir şekilde ortadan kaldıranların demokrasilerde yeri olmayacağı, yine demokrasi ve hukuk karşısında halka hesap vermesi gerektiği açıktır. Bu ülkede demokrasiyi yeniden kuracak olan ise işçilerin, emekçilerin, halkın birleşik ve örgütlü mücadelesi olacaktır.”

HABER: YASEMİN KAYAKÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.