www.vizyonkenthaber.com

1 2

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ANTİBİYOTİK UYARISI

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ANTİBİYOTİK UYARISI
13 Şubat 2019 - 18:34

Antibiyotikler Gribi Tedavi Etmez

Havaların soğumasıyla artan enfeksiyonlar grip gibi hastalıkların çoğalmasında etken.İl Sağlık Müdürlüğü hastalıklarla ilgili bilgilendirmelerde bulunarak, bilinçsiz antibiyotik kullanımı ile ilgili uyarılarda bulundu.

 Gribal belirtiler, virüsün vücuda girmesinden sonraki 1-3 gün içerisinde yüksek ateş (38°C ve üzerinde), şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük  gibi tüm vücudu etkileyen şikayetlerle iştahsızlık şeklinde ortaya çıkarak, 5-7 gün içinde geçiyor. Konuyla ilgili olarak İl Sağlık Müdürlüğü’nden yayınlanan mesajda grip şikayetiyle ilgili antibiyotik kullanımında uyarılarda bulunuldu. Yayınlanan mesajda şu bilgilere yer verildi; “Gripten korunmak için, hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı ve grip durumunda dinlenilmeli, yeterli ve dengeli bir şekilde beslenilmelidir.  Hapşırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve aynı mendil tekrar kullanılmamalıdır. Eller de kesinlikle sık sık yıkanmalıdır.

ANTİBİYOTİKLERİN GRİP GİBİ ENFEKSİYONLARA ETKİSİ YOKTUR

Grip ve nezle gibi virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur. Antibiyotikler bakterileri öldürür, grip veya soğuk algınlığına neden olan virüsler üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Gereksiz antibiyotik kullanımı sonucu istenmeyen yan etkilerin görülebileceği unutulmamalıdır.

GEREKMEDİKÇE ANTİBİYOTİK KULLANILMAMALIDIR

Antibiyotikler doktor kontrolünde ve önerilen dozda, belli zaman dilimlerinde reçeteye uygun bir şekilde kullanılmalıdır.Gereksiz yere ve uygunsuz antibiyotik kullanımı vücutta antibiyotik direncine neden olur.Antibiyotik direnci oluştuktan sonra kullanılan antibiyotikler de vücutta beklenen etkiyi göstermeyebilir.Doktorlara danışılmadan antibiyotik kullanılmamalıdır.Doğru dozda,belirli zamanlarda ve reçeteye uygun bir şekilde kullanılmalıdır.

HABER: YASEMİN KAYA

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.