www.vizyonkenthaber.com

1 2

İKİNCİ EL ARAÇ TİCARETİNDE YENİ DÖNEM

İKİNCİ EL ARAÇ TİCARETİNDE YENİ DÖNEM
14 Mart 2018 - 10:12

Araç ticareti yapan işletme sahipleri KOTO’da bilgilendirildi.

Kocaeli Ticaret Odası, Ticaret İl Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlediği ‘2. El Motorlu Kara Taşıtları Ticareti Yönetmeliği’ toplantısıyla, ikinci el araç ticareti yapan işletme sahiplerini yeni düzenleme hakkına bilgilendirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenlemeye göre ikinci el araç satışında yeni bir dönem başladı. Kocaeli Ticaret Odası, Ticaret İl Müdürlüğü işbirliğinde, KOTO 12. Meslek Komitesi (Motorlu Taşıtlar ve Otomotiv Yedek Parça Grubuna) vesilesiyle düzenlenen toplantıda, sektördeki yenilikler, ikinci el araç satışı yapan işletme sahiplerine detaylarıyla anlatıldı. Kocaeli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz’ın ev sahipliğinde; Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Kocaeli Galericiler Sitesi Başkanı Emin Birlik ve işletme sahiplerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıda, merak edilen sorular da yanıtlandı.

YILMAZ’DAN TEŞEKKÜR

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, “13 Şubat tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’ ile ilgili güncel bilgileri almak adına Ticaret İl Müdürümüz ve Uzmanımızın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Öncelikle organizasyona vesile olmaları sebebiyle 12. Meslek Komitemize (Motorlu Taşıtlar Ve Otomotiv Yedek Parça Grubuna) ve değerli işbirlikleri dolayısıyla Ticaret İl Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” dedi.

SADECE TACİR VE ESNAF TARAFINDAN YAPILACAK

Akabinde Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, değişiklikle ilgili kapsamlı bilgilendirme yaptı. “İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti artık işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılacak” diyerek sözlerine başlayan Uzunkaya şöyle konuştu; “Söz konusu yetki belgesi, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmenin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verilecek, yenilenecek ve iptal edilecek. Bu belge, her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek. Belgenin geçerlilik süresi ise beş (5) yıl olacak.

BİLGİ SİSTEMİ OLUŞTURULACAK

Yetki belgesi, mesleki yeterlilik belgesi ve yönetmelik kapsamında verilen Türk Standardları Enstitüsü (TSE) hizmet yeterlilik belgesi ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin Bakanlıkça gerekli görülen bilgilerin takip ve kontrolü amacıyla Bakanlık tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi oluşturulacak. Yetki belgesine sahip işletmelerin güncel listesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın internet sayfasında ilan edilecek.

Satışa sunulan ikinci el motorlu kara taşıtının üzerinde, kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir tanıtım kartı bulundurulacak. Söz konusu kartta, taşıtın marka ve modeli ile model yılı, rakam veya harflerinin bir kısmı karartılmak suretiyle motor ve şasi numarası, plaka numarası, boyalı ve değişen parçaları gibi bilgiler yer alacak.

YENİLİKLER

Ekspertiz Raporu; Yetki belgesine sahip işletme tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce ekspertiz raporu alınacak. 8 yaş veya 160 bin kilometrenin üzerindeki ikinci el motorlu kara taşıtları için bu rapor gerekmeyecek.

Garanti Durumu; İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacak. İşletme, garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilecek.

Taşıt pazarları belediyeler tarafından kurulacak ve işletilecek; Belediyeler bu yerlerin kurulması ve işletilmesi yetkisini kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına veya özel hukuk tüzel kişilerine devredebilecek. İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti konusunda merak edilen diğer hususlarla ilgili Ticaret İl Müdürlüğü’nden bilgi alınabilir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.