www.vizyonkenthaber.com

1 2

HDP’den gözaltılara yönelik basın açıklaması

HDP’den gözaltılara yönelik basın açıklaması
18 Mart 2019 - 23:20

HDP Kocaeli İl Başkanlığı, bugün gözaltına alınan 5 üst düzey yönetici ile ilgili açıklamalarda bulundu.

HDP Kocaeli İl Başkanlığı,bugün ilimizde gözaltına alınan 5 üst düzey yönetici ile ilgili açıklamalarda bulundu.  Kocaeli Dilovası’nda düzenlenen operasyonla gözaltına alınanlar arasında Dilovası Belediyesi meclis üyesi adayı ve ilçe başkanlarının da olduğu 5 HDP’li yer alıyor. Gerçekleştirilen gözaltılara karşı Şahabettin Işık,HDP Kocaeli İl Binasında basın açıklaması yaptı. Işık’a İl yöneticisi Hasan Turanlı eşlik ederken açıklamaya çok sayıda partili katıldı.  Şahabettin Işık; “Bu gözaltı süreçleri HDP’nin seçim çalışmalarına yönelik bir reflekstir.Bahsi geçen sebepleri,gözaltına alınmaya yönelik bir husus olarak görmüyoruz. Tüm yapılanlar partimizin seçim çalışmalarını engellemeyi amaçlayan bir eylemdir.” dedi.

“BİZİ SUSTURMAYA ÇALIŞANLAR İFLAS EDECEKTİR”

Kocaeli HDP İl Başkanı Şehabettin Işık açıklamasında; “Benzer bir olay Yukarı Hereke’deki büro açılışımızda da yaşanmıştı. Belirtilen nedenler gözaltına alınacak sebepler değildir. Her gün bize hakaretler yapılırken, kitleyi bize karşı saldırtıp,bir Facebook paylaşımı yüzünden gözaltına almak, bahaneden başka bir şey değildir. Seçim perspektifini en başından beri kişiselleştirmedik. Bizi cezaevine atmakla yıldıramayacaklarını iyi bilmeleri lazım. Bu hareketlerin bizim cephemizde karşılığı yoktur. Arkadaşlarımızın kapısı kırılarak içeriye giriliyor.Gözaltının da bir usulü,adabı var.Ayrıca binlerce yıldır bayrak, ezan gibi değerleri siyasete karıştırıp koz olarak kullanmaları gerçekten çok yanlış. Bizi susturmaya,indirmeye çalışan geçmişte iflas etmiştir,bugün de iflas edecektir. Hiçbir ulusal partinin çalışmaları manipüle edilemez. Manipüle edilen bu çalışmalarımız hiçbir zaman hız kesmeden devam edecektir. Bu gibi davranışların bir suç olduğu da bilinmelidir. Bayrağın bayrak olması sürecinde,bu bayrağı kavga sebebi haline getirenler gelecekte nasıl hesap verecekler düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“LEYLA GÜVEN’İN YAŞAM MÜCADELESİ 4. AYINDA”

Işık sözlerine “Hakkari Milletvekilimiz Sayın Leyla Güven’in genel anlamda cezaevleri ve toplum yaşamının tüm alanlarında uygulanan Tecrit’e dikkat çekmek amacıyla tecridi protesto etmek için başlatmış olduğu açlık grevi ölüm sınırına yaklaşmıştır. Kendisinin sağlık durumundan ciddi anlamda endişeliyiz.Leyla Güven’in yaşam mücadelesi 4.ayına girmiştir.Dün Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Zülküf Gezen yaşamına son vermişti. Gezen’in cenazesi, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla gece saatlerinde kaçırılarak Diyarbakır’a getirildi ve polisler tarafından hem havaalanı hem de Yeniköy Mezarlığı abluka altına alınarak, zorla toprağa verildi. Cezaevlerinde uygulanan ziyaretçi yasağı, avukatlarla görüştürülme yasağı, temel ihtiyaçların karşılanmasına getirilen kısıtlama, basın ve yayın yasağı ile pahalı fiyat uygulamalarının yanı sıra sosyal etkinlik alanlarına getirilen kısıtlamalar alışkanlığa dönüştürülmüş kalıcı uygulamalardır. Açlık grevi ve tecrit uygulamalarına kitlesel duyarlılığı azaltmak, açlık grevine girenleri yalnızlaştırmak amacıyla cezaevleri önü, parti binaları ve halka açık alanlarda basın açıklamalarına getirilen yasaklar tecridin kitlesel boyutunu da göz önüne sermektedir.” şeklinde devam etti.

“BU ÇAĞ DIŞI ZİHNİYETİ KINIYORUZ”

Işık son olarak ifadelerini; “Seçim çalışmalarımızı sekteye uğratmak, engel oluşturmak, partimiz etrafında kenetlenmiş kitlemizi yıldırmak, Pazar günü yapılacak olan seçim mitingimizin sönük geçmesini sağlamaya yöneliktir.Mitingimizi engellemek için,Kocaeli genelinde seçim çalışmalarını yürüten Gebze, Dilovası, Körfez ve Derince ilçelerinde Derince ilçe Eş başkanımız ile Körfez Belediye meclis üyesi arkadaşlarımız olmak üzere 12 partili arkadaşımız bugün sabah saatlerinde gözaltına alınmışlardır.Bu çağ dışı zihniyetin ürünü olan akıl dışılığı, hafıza kaybını kınıyoruz. Bugün seçim araçlarında ve seçim bürolarımızda müzik çalınmayacak ve seçim araçları dolaştırılmayacak. Gücünü halktan alan, her ne koşulda olursa olsun iradesinden geri adım atmayan partimiz çalışanları ve kitlesi bu ve benzeri uygulamaları geçmişte çok yaşadı ve bugün de yaşamaktadır. Geçmişte nasıl yılmadıysa, geri adım atmadıysa ve mücadeleyi büyüttüyse bugün ve yarın da aynı ruh, irade ve bilinçle yürüdüğü bu kutsal yolda mücadelesini büyütmeye devam ettirecektir.” şeklinde tamamladı.H

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.