www.vizyonkenthaber.com

1 2

HAYVANSEVERLER EYLEM YAPTI..

HAYVANSEVERLER EYLEM YAPTI..
01 Temmuz 2018 - 10:33

Özellikle son zamanlarda sokak hayvanlarına yönelik yapılan şiddet ve katliama dikkat çekmek ve yaşanan üzücü olayları protesto etmek amacıyla bir araya gelen Hayvan Severleri Derneği yetkilileri; Tütünçiftlik Sahili’nde protesto düzenlediler; yetkililere seslenerek yeni düzenlemelerin yapılarak hayvanların kaderine terk edilmemesine dikkat çektiler. Dernek Başkanı Hatice Ülkü Kartaş, önemli bilgilerin yer aldığı bir açıklama yaptı.

Tütünçiftlik Sahili’nde bir araya gelen yüze yakın dernek üyelerinin yanı sıra Körfez Belediye Meclis üyesi Tayfun Balıkçı, KOHAYDER Başkanı Gonca Çelik, Başkan yardımcısı İlksen Aydın, Kocaeli Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Öğretim görevlisi Bahar Aksoy  Geyik, Tütünçiftlik Sahili Koruma Derneği Başkanı Yaprak Fidancı ve üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve  Sabancı Holding’den emekli yönetici Mahinur Kuleyüz, ile hayvanseverler katıldı.

ADALET YERİNİ BULSUN

Körfez Hayvan Severleri  başkanı Hatice Ülkü Karataş  Basın açıklamasında şöyle dedi. Biz Körfez ilçesinde insanıyla, hayvanıyla , doğasıyla uyum ve huzur içinde yaşamak isteyen bireyleriz. Bugün burada 12 gün önce yaşanan bu uyum ve huzuru bozan vahşeti kınamak için toplanmış bulunuyoruz.

Düşünün annesiniz, üç aylık yavrunuz var. Açsınız, susuzsunuz. yavrunuzun karnını doyurabilmek için amacıyla aynı muhiti paylaştığınız bir komşunuzun bahçesine girdiğiniz için iki el ateşli silahla vurularak öldürülüyorsunuz. Katiliniz belli ” tavuklarıma saldırdı o yüzden öldürdüm” diyebilecek kadar rahat biri. Bu zülme uğrayan bir insan olsaydı tüm yurtda ulusal kanallarda günlerce konuşulan birinci sırada yer alan haber olurdu. Anne için gereken adalet yerini bulur ve katili ağır cezaya çarptırıldı.

Oysaki bu vahşeti yaşayan bir sokak köpeği olduğu için kabahatler kanunu gereğince az bir para cezası ödeyerek katil serbest bırakılmış,adalet yerini bulamamıştır.

Şu anda gözü döndüğünde Allah’ın yarattığı bir varlığın canını almaktan çekinmeyen bir kişinin ilçede yaşıyor, aramızda elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor olmasından dolayı endişeliyiz.

Bu vicdan ve merhamet yoksunu kişi veya kişilerin gözü döndüğünde o silahı annemize babamıza, çocuğumuza veya bize döndürebileceğinin başka bir masumun canını almaktan çekinmeyeceğini endişesi ve huzursuzluğu içerisindeyiz.

Daha bir kaç önce Sapanca’da dört ayağı ve kuyruğu kesilerek ormanlık alana ölüme terk edilen yavrunun gözlerindeki hüznün derinliklerinde boğulurken hemen hemen her gün internet ortamında ülkemizin farklı köşelerinde yaşanan hayvanlara yönelik işkence ve katliam haberlerine üzülürken , benzer bir vahşetin ilçemizde yaşanmış olmasının üzüntüsünü ve şaşkınlığına derinden yaşıyoruz.

KUR’AN HAYVANA ÖNEM VERİYOR

Allahü Teala’nın Kuran’da sessiz kullanım olarak ifade ettiği hayvanların günümüzde özellikle kent yaşamı içerisinde onlara ihtiyaç kalmadığı için gereksiz görülmelerine horlanmalarına işkence edilip, katledilmelerine şahit oluyoruz. Oysaki Allahü Teala’nın Kuran’da hayvanlar içinde biz insanlar kullandığı ” Ümmet” ifadesini kullandığını görüyoruz. Bu nedenle bizler gibi onların da onurlarına uygun yaşama hakkına sahip olduklarını unutmamalıyız. Hayvanların yaşam haklarını elinden alan katillerin kabahatler Kanunu’na göre cezalandırılmalarını yeterli bulmuyoruz. Hayvanların mal olarak değil de  “Can” olarak değerlendirildikleri i katillerinin de ağırlaştırılmış hapis cezalarına  çarptırıldığı yasaların bir an önce hazırlanmasını devlet yetkilililerden talep ediyoruz.

Ancak o zaman katiller para cezası ödeyerek serbest bırakılmadıkların da gerçek adaletin tecelli ettiği cezalar uygulandığında bizler yine insanıyla hayvanıyla doğasıyla uyum ve huzur içerisinde yaşayabileceğiz.

Gücümüz yettiğince korunması bizlere bırakılan Allah’ın emaneti ” Canların” yanında olacağımıza onlara yapılan zulme ve şiddete sessiz kalmayacağımızı , olayların takipçisi olacağımızı yetkililere ve kamuoyuna buradan duyuruyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Sokak hayvanları severleri sahilde ellerinde taşıdıkları dövizlerle kortej yürüyüşü yaptı. Yürüyüş sonrası toplanan bayanlar olaysız bir şekilde dağıldı.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.