www.vizyonkenthaber.com

1 2

GÖÇMEN SAĞLIĞI MERKEZİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI

GÖÇMEN SAĞLIĞI MERKEZİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI
19 Şubat 2018 - 11:22

Ülkemizde geçici koruma altına alınan Suriyelilere yönelik kaliteli ve etkin birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunulabilmesi, hizmetlere erişimin arttırılması, dil ve kültür  bariyerinin giderilmesi amacıyla göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde Göçmen Sağlığı Merkezleri kurulması Sağlık Bakanlığı tarafından planlanmıştır.

Bu doğrultuda İlimizde Suriyeli vatandaşların yoğun olarak ikamet ettikleri Darıca İlçesinde Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Delegasyonu arasında yapılan doğrudan  hibe sözleşmesi kapsamında; Suriyeli 1 pratisyen tabip, 1 ebe, 1 hemşire, 1 destek personeli ile “Göçmen Sağlığı Merkezi” hizmet vermeye başladı.

Gerekli Hallerde Diğer İllerde de Açılacak

Merkezde verilen hizmetleri yerinde değerlendirmek üzere İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney beraberindeki ekip ile merkeze ziyarette bulunarak, verilen hizmetler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sağlık çalışanları ve Suriyeli vatandaşların görüşlerini dinleyen Ergüney bu merkezde verilen hizmetlerin her geçen gün daha da geliştirileceğini, gerekli hallerde bu faydalı merkezlerin diğer ilçelerde de açılacağını ifade ederek hayırlı olması dileklerini iletti.

Birinci Basamak Tüm Hizmetler Mevcut

Göçmen Sağlığı Merkezinde birinci basamak tanı tedavi hizmetleri, bağışıklama hizmetleri, gebe, bebek, çocuk, lohusa izlemleri, sağlık eğitimleri gibi hizmetler veriliyor.

Kadın Danışma Merkezi Her Alanda Destek Oluyor

Aynı hizmet binasında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği ve Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan protokol doğrultusunda Kadın Danışma Merkezi de faaliyetlerine başladı.

Kadın Danışma Merkezinde; psikolog, sosyal  çalışmacı, sağlık aracısı, sağlık eğitmeni, tercüman, destek personeli görev yapmaktadır. Bu merkezde ise anne sağlığı, üreme sağlığı, gençlik ve ergen sağlığı, kadın sağlığı danışmanlığı, sevk ve yönlendirme, aile planlaması, çocuk bakım hizmetleri, psikososyal destek yönlendirme, bilgilendirme, farkındalık arttırma gibi hizmetler ile hijyen öz bakım, üreme sağlığı kit ve malzemeleri, anne bebek kitleri hizmetleri yer almaktadır.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.