www.vizyonkenthaber.com

1 2

Fatih Portakal’a 3 yıla kadar hapis istemiyle dava

Fatih Portakal’a 3 yıla kadar hapis istemiyle dava
30 Nisan 2020 - 12:32

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Fatih Portakal’a, “Tekalif-i Milliye”yi hatırlatarak paylaştığı twitter mesajı nedeniyle dava açtı. Portakal için bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası isteniyor.

 

3 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Soruşturmayı tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Fatih Portakal hakkında, Bankacılık Kanunu’nu ihlal ettiği gerekçesiyle bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenledi.

İddianamede Portakal’ın, Bankacılık Kanunu’nun “Bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz” hükmüne ilişkin hazırlandığı bildirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede soruşturmanın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nın suç duyurusu üzerine başlatıldığı belirtildi.

 

Erdoğan’ da suç duyurusunda bulunmuştu

Fox TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal’ın sosyal medyadaki bu paylaşımı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da suç duyurusunda bulunmuştu. Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, Fatih Portakal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına Türk Ceza Kanunu ve BDDK mevzuatı kapsamında tarafımızca suç duyurusunda bulunulmuştur” açıklamasını yapmıştı.

Avukat Özel, Erdoğan’ın koronavirüs salgınında milli dayanışmanın önemini vurguladığını ve tarihsel bir örneklik olarak Tekalif-i Milliye Kanunu’ndan bahsettiğini hatırlatarak, ancak Portakal’ın attığı tweet ile “Erdoğan’ın kastetmediği ve söylemediği bir takım iddialarla tasarruf ve mevduat sahiplerinden zorla para isteneceği yönünde beyanlarda bulunduğunu” belirtmişti.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.