www.vizyonkenthaber.com

1 2

Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum..

Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum..
07 Mart 2019 - 10:49

“8 Mart, tüm dünya kadınlarının eşitlik, özgürlük ve dayanışma içinde toplumsal hayatta hak ettikleri konuma gelme mücadelesinin simgesidir. ‘’

Büyük önder Atatürk; Dünyanın birçok ülkesinde kadın haklarının konuşulmadığı bir dönemde, kadınlarımız için birçok yasalar çıkartarak çağdaş ve medeni bir Türk Kadını oluşturma yönünde çok ciddi adımlar atmıştır.

Eğitim birliği, kılık kıyafet devrimi, medeni kanunu kabulü gibi birçok önemli hakkın kadınlarımıza verilmesini sağlayan Atatürk, seçme seçilme hakkıyla da kadınlarımızın siyasal ve toplumsal alanda yer almalarını sağlamıştır. Günümüzde kadınlarımız hala ayrımcılık, baskı, şiddet, kötü muamele, eğitimsiz bırakılma, erken yaşlarda evlendirilme, toplumsal ve siyasal alanlarda daha az temsil gibi birçok olumsuzluklarla karşı karşıya bulunmaktadırlar.

Ülkemizde de son 16 yılda AKP iktidarı ile kadınlarımız evlerine hapsedilme ve çalışma hayatından uzaklaştırılma politikaları ile karşılaşmaktadır. Şöyle ki 27 AB ülkesinde kadınların istihdama katılım oranı %60 iken bu oran ülkemizde %27’lerde kalmaktadır. Bu oranlara paralel olarak da Dünya da yayımlanan Cinsiyet Ayrımı raporlarında 135 ülke içerisinde Türkiye 125’inci sırada gelmektedir. Yine Kadına şiddet son 16 yılda yüzde 1400 artmıştır.

Türkiye’nin yarınlarına ışık tutacak kadınlarımıza, korkmadan yaşayabilecekleri, huzurlu ve güvenli daha medeni, demokratik, aydınlık bir Türkiye her şeyimizi borçlu olduğumuz kadınlarımız için görevimizdir. Unutulmamalıdır ki kadınlar ne kadar özgürse Türkiye de o kadar özgürdür. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.