www.vizyonkenthaber.com

1 2

DOĞAN, KARABURÇ İÇİN BAKANLIKTAN ONAY ALDI

DOĞAN, KARABURÇ İÇİN BAKANLIKTAN ONAY ALDI
22 Aralık 2017 - 9:13

Doğan, Karaburç ve surların restorasyonu için Ankara’ya giderek Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile görüştü.

Görüşmeyle ilgili bilgi veren Başkan Doğan “İzmit’teki tarihi değerlere sahip çıkmayı kendimize görev kabul ettik. Yaklaşık 9 yıldan beri bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış şehrimizin tarihi değerlerinin gelecek nesillere aktarılması için çok uğraş verdik Zaman zaman engellemelere rağmen hiç yılmadık.

 

5 MİLYONLUK DESTEK

Karaburç ve surların restorasyon için bakanlığımız ile sürdürdüğümüz temaslarımızı güzel bir netice ile sonuçlandırdık. Bakanlığımızdan onayların yanı sıra  Karaburç’un restorasyonu için de 5 milyon liralık maddi destek aldık. Surların restorasyonu için de bakanlığımız desteğini sürdürecek. 

 

71 TARİHİ DEĞER

Şehrimizdeki bir çok tarihi değer ne yazık ki bir dönem yok olmaya mahkum bırakılmış, hatta üzerine binalar bile yapılmıştı. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren tarihi değerlere el atıyoruz. İzmit Belediyesi olarak bir taraftan kendi imkanlarımızla 30 milyon liranın üzerinde restorasyon harcaması yaparken diğer taraftan da bu çalışmalarda kurumların desteğini alıyoruz. Şimdiye kadar 71 tarihi değerin restorasyonunu gerçekleştirdik. Gayretlerimizle şehrimizdeki Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait tarih yeniden canlanıyor.

 

DEVAMI VAR

Karaburç ve surların restorasyonundan sonraki hedefimiz, Nekrepol, Tümülüsler ve Paşasuyu’ndaki tarihi yeniden canlandırarak şehrimize kazandırmaktır. Bu süreçte bize maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Bakanlığımıza, Genel Müdürümüze teşekkür ederim” dedi.

 

DOĞAN, SABIRLA TAKİP EDİYOR

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt da “ Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’ın tarihi değerler konusundaki hassasiyeti ve bunların restorasyonu için verdiği mücadeleyi çok yakından biliyorum. Tarihi değerlerin kurtarılmasını sabırlar ve inatla takip eden Başkanımızı bir kültür adamı olarak canı gönülden kutluyorum. ” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

İZMİT’E HAKİM NOKTADA

Tarih Koridoru Proje kapsamında yer alan İzmit’in hâkim tepelerinden Orhan Mahallesi’ndeki Karaburç, 3 farklı dönemi bünyesinde taşıyan ve günümüze kadar gelebilen ender eserlerden biridir. İzmit iç kale, sur ve burçları içerisinde barındıran yapı, UNESCO tarafından korunması gerekli kültür varlığı olarak  kabul edilmiştir. Yapının iç duvarları 12 yy. da, dış katmanı da 13.yy. ilk yarısına tarihlendirilmekte olup ayrıca Roma devri tuğla işçiliği gösteren bu surlarda Helenistik çağ parçalarına da rastlanmaktadır.  İç kale surlarının alt kısımları Bizans döneminden daha eski bir devir olan 3. yy. ortalarında iç kale Antik Nikomedia’nın da akropolü durumundadır. Karaburç, İzmit Körfezine hâkim bir konumda bulunmaktadır

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.