www.vizyonkenthaber.com

1 2

BU CESARETİ NEREDEN ALIYORLAR ?

BU CESARETİ NEREDEN ALIYORLAR ?
10 Ocak 2018 - 16:29

Çayırova ilçesinde faaliyet gösteren Güzel Tepe Aile Sağlığı Merkezinde görevli Aile Hekiminin Muştalı ile darp edilmesi nedeniyle Kocaeli Aile Hekimleri Derneği, Kocaeli Tabip Odası Başkanı, Türk Sağlık Sen Kocaeli, Kocaeli Aile Sağlığı Elemanları Derneği, Birlik Dayanışma Sendikası ile birlikte sağlıktaki şiddete karşı ortak basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasında ilk konuşan Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Funda Atmaca, İkici Konuşmacı Kocaeli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Aynur Karadenizli, Üçüncü konuşmacı Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Kocaeli Aile Sağlığı Elemanları Derneği “KASED” Başkan Yardımcısı Hacer Gündüz, Dördüncü konuşmacı olarak Birlik Dayanışma Sendikası temsilcisi Dr. Sibel Gören konuştu. Basın açıklamasına Siyasi parti temsilcileri, Sivil Toplum kuruluşları ve bölgede yaşayan halk şiddetle ilgili yapılan basın açıklamasına yoğun bir şekilde katılarak destek verdi.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Aile Hekiminin Muşta ile darp edilmesi ile ilgili tertiplenen toplantıda yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi;

Vatandaşımıza doğumundan ölümüne kadar sağlık hizmeti vererek, şifa dağıtan sağlık çalışanlarının şiddete uğramadığı bir gün yoktur.

Hergün ülkemizin bir köşesinden sağlık çalışanlarının görevleri başında darp edildiği haberlerini alıyoruz. Televizyonlardan, gazetelerden hastanelerde, Aile Sağlığı Merkezlerinde, 112 Acil Sağlık İstasyonlarında görevli sağlık çalışanlarına karşı yapılan saldırıları dehşete düşerek izliyoruz.

Sağlık Çalışanlarına karşı yapılan şiddetin önüne geçilerek yok edilmesi için gayret edilmesi gerekirken, şiddetin rutinleşmeye doğru götürüldüğü bir dönemi yaşıyoruz.

Personel eksikliği nedeniyle, yoğun iş yükü altında fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarının özverili hizmetlerine karşı maruz kaldıkları tavır ve tutumlar, Şiddeti uygulayan meczupların yaptıklarının yanlarına kar kalması, şiddet ve hakaretin bir tedavi olma, sağlıktan öncelikli hizmet almak için vatandaşın baş vurduğu normal bir davranışmış gibi algılandığı bir dönemi yaşamaktayız.

İnsanlıktan nasibini almamış, kalbi taşlaşmış, kendisine şifa dağıtan sağlık çalışanına şiddet uygulayacak kadar canavarlaşmış şahıslar;

Bu cesareti nerden almaktadırlar.

Bunlara sağlıkta terör estirme cesaretini kim vermektedir.

Bu sorular bir an önce ilgililer tarafından cevaplanmalıdır.

Hükümet Sağlıkta terör estirenler hakkında gerekli caydırıcı kanunları ivedilikle çalışma hayatına uyarladığı takdirde sağlıktaki şiddet “Terör” sonlanacaktır.

Vatandaş kaliteli sağlık hizmetine hızlı bir şekilde ulaşmak istemesi neticesinde bir araya gelen olumsuzlukların sorumlusunu başka yerlerde arama yerine, suçlu ve yegane sorumlu olarak sağlık çalışanını görmesi neticesinde olan yine sağlık çalışanına olmakta, şiddete, darp’a tehdit’e maruz kalmaktadır.

Bu durumun son örneklerinden biri Cayırova Güzeltepe ASM’de yaşanmıştır. Aile Hekimi içerde hasta muayene ederken Hasta yakını şahıs öncelikle kendi hastasına bakılmasını istemesi neticesinde istediği gerçekleşmeyince Aile Hekimini muşta ile darp edilmiştir. Aile Hekiminin yapılan muayenesinde yirmi gün iş göremez raporu tanzim edilmiştir. Öncelikle doktorumuza geçmiş olsun diyor, Sağlıktaki şiddet, “TERÖR” olayını kınıyoruz.

Buradan yetkililere sesleniyoruz. Bir an önce sağlıktaki şiddetin son bulması için gerekli caydırıcı yasal düzenlemeleri çalışma hayatına geçirin. Vatandaşımızda Hastanelerde, Aile Sağlığı Merkezlerinde, 112 Acil Sağlık İstasyonlarında görev yapan kendisine şifa sunan sağlık çalışanlarına sahip çıkın diyoruz.

Şiddetin artık insan yaşamına kasteden saldırılara dönüşmeye başladığını Güzeltepe Aile Sağlığı Merkezinde bir kez daha görülmüştür. Her an ölüm ile burun buruna olan sağlık personeli can güvenliğinden yoksun bir şekilde vatandaşa hizmet vermeye devam etmektedir.

Artık herkes şapkasını önüne koyup bu sorunun çözümü için adım atmalıdır. Bir an önce Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında gerekli önlemler alınmalıdır. Güvenli ve huzurlu bir işyerinde görev yapmak sağlık çalışanlarının hakkıdır. Yöneticiler bu konuda duyarlı olmalı, çalışanlara yapılacak saldırıların önüne geçmek veya bu saldırıları engellemek için gerekli önlemleri almalıdırlar.

Önce çalışan demeliler ve çalışanların sorunlarını çözmelidirler.

Türk Sağlık-Sen olarak sağlıkta yaşanan şiddet ve saldırı olaylarının bir an önce son bulmasını isterken, yöneticileri bir kez daha sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz. Muştalı ile saldırıya uğrayan Aile Hekimimize tekrar geçmiş olsun diyoruz.

Sağlık çalışanları adına Hükumetten talebimiz, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin “Terör’ün” sonlandırılması için yasal düzenlemeleri ivedilikle hayata geçirmesi, sağlık çalışanlarının huzurlu bir şekilde iş yerlerinde çalışması sağlanmalıdır.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.