www.vizyonkenthaber.com

1 2

Bu Ayıbın İzahı Yok

Bu Ayıbın İzahı Yok
29 Eylül 2017 - 13:48

Darıca Farabi devlet hastanesinde Kardiyoloji Servisinin personel eksikliği gerekçe gösterilerek kapatılmasına, Sağlık personelinin kadro ünvanı dışında idari memur olarak çalıştırılmasına Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Darıca Farabi devlet hastanesi Baş Temsilcisi, İdris Çakır, Temsilci Hakan Şahin, Sendika üyesi Özlem Cağınile birlikte Şubede basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Hükümetin değerli üyeleri ve ilimizdeki yerel siyasetçilerin dillerinden düşürmedikleri bir cümle var sağlık da devrim yaptık. Bu büyülü, sihirli söylemler ile vatandaşımızı aldattıklarını ve kandırdıklarını sanmaktadırlar, aslında söyledikleri dillerinden düşürmedikleri bu süslü ve sihirli söylemlere kendileri de inanmamaktadırlar.

Söyledikleri süslü ve sihirli söylemlerin gerçeklerin üzerini örtemediğini yaşanan son örnek ortaya koymuştur. Temennimiz hükumet üyeleri ve yerel siyasetçiler bundan sonra süslü söylemler ve vaatler yerine, sorunlara çözüm üretirler.

Değişe, değişe ve dönüşe dönüşe bir garip hale gelen sağlık sistemimizin geldiği son durumu Darıca Farabi devlet hastanesinde yaşanan durum özetlemektedir. Darıca Farabi devlet hastanesinde Kardiyoloji Servisi personel eksikliği nedeniyle kapatılmıştır. Artık hizmet vermemektedir.

Sağlığa ulaşımda ses hızı seviyesine gelindiğinin iddia edildiği bir ortamda ne yazık ki hastanelerin bazı bölümlerinin kapandığına şahit olmak acı bir çelişkidir. İlimizde görevden alınması gereken en son Hastane yöneticisi olması gereken eski yöneticinin yerine yenisini atayamayan anlayışın, sağlık da devrim yaptık söylemlerine artık vatandaş gülüp geçmektedir.

Yüzbinlerce sağlık çalışanı atama beklerken, atanamadıkları için simitçilik, garsonluk, mermercililk, pazarcılık yapmak zorunda kalan kalifiye sağlık personelinin standart kadro oranlarına göre ”PDC” doğrultusunda personel atamalarını yapmayarak mevcut personellere köle muamelesi yapmak Sağlık Bakanlığına yakışmamaktadır.

Türkiye Kamu Hastaneler Kurumunun 17.08.2017 tarihinde yayınlamış olduğu PDC oranlarına baktığımızda Darıca Farabi Devlet Hastanesinde yaklaşık tüm meslek guruplarında eksiklik mevcuttur. Örnekleyecek olursak hastanede görev yapması gereken 22 adet Acil Tıp Teknisyeni olması gerekirken yaklaşık 10, 74 ebe olması gerekirken yaklaşık 45, 340 Hemşire olması gerekirken yaklaşık 270 hemşire görev yapmakta olup yaklaşık 111eksik personel bulunmaktadır.

Yasak olduğu halde idareciler sağlık personelini kadro ve unvanı dışında idari görevlere de usulsüz bir şekilde çalıştırmaktadırlar. Bu durum çalışma barışına sekte vurmakta çalışanda ise kurumu sahiplenme duygularında zafiyete sebebiyet vermektedir.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.