www.vizyonkenthaber.com

1 2

BİR YILLIK ZARARLARI 2 MİLYAR 300 MİLYON TL OLDU

BİR YILLIK ZARARLARI 2 MİLYAR 300 MİLYON TL OLDU
27 Ekim 2017 - 11:02

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın sık sık gündeme getirdiği Osmangazi Köprüsü Mecliste tartışma konusu oldu. Meclis Genel Kurulunda söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar yap-işlet devret modeli ile yapılan projelerin büyük zarar ettiğini belirterek bu projelerin yap- işlet- zararı millete ödet projesine döndüğünü belirtti.

BİR YILLIK ZARARLARI 2 MİLYAR 300 MİLYON TL OLDU

Günlük 40 bin araç geçiş garantisi verilen Osmangazi Köprüsünden geçtiğimiz bir yılda günlük ortalama 14 bin aracın geçtiğini belirten Akar, 40 bin aracın geçmesi halinde de millete 68 TL farkın ödetildiğine dikkat çekerek ben bu köprüye deli dumrul köprüsü diyorum dedi.

Akar, geçen araçlar için 68 TL ve geçmeyen araçlar için 133 TL’nin millete ödetilmesinin kabul edilemez olduğunun altını çizerek yap-işlet- devret olarak yapılan Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya tüneli için bir yılda 2 Milyar 300 Milyon TL millete ödetildiğini söyledi.

AKILSIZ SÖZLEŞMELERİN BEDELİ MİLLETE VERGİ OLARAK DÖNÜYOR

Maliye Bakanı’nın plan bütçe komisyonundaki sözlerine değinen Akar, yap-işlet- devret modellerindeki zararlara ilişkin 3 Milyar 300 Milyon TL bütçeden pay ayrıldığına dikkat çekerek bunun da vatandaşa yansımasının artan vergiler olduğunu belirtti.

Akar, aynı uygulamanın havaalanlarında da hayata geçirildiğini belirterek Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yararlandığı Zafer Havalanında 850 bin yolcu garantisinin verildiğini ancak bir yılda 80 bin yolcunun bu hizmetten yararlandığını söyledi. Devletin sadece 1 yılda 5 milyon Euro işletmeci firmaya hazineden ödediğini söyleyen Akar, 25 yıl boyunca da bu rakamlarla her yıl ödeneceğini söyledi.

KENDİ KENTİNDE KÖPRÜSÜ OLUP KULLANMAYAN TEK İL KOCAELİ

Osmangazi Köprüsünden Kocaeli’deki vatandaşların yararlanamadığını belirten Akar ile AKP Milletvekillerinin arasında yaşanan dialog da Osmangazi Köprüsü tartışmalarının bitmeyeceğine sahne oldu;

İşte o sözler;

HAYDAR AKAR – Allah korusun bizi bu yap-işlet-devretlerden arkadaşlar. Onun için şunu söylemek istiyorum: Allah aşkına bir silkelenin, silkelenin. Bir bakın, yaptıklarınıza bir bakın. Her şeyi alkışlamayın, samimi söylüyorum… Tabii ki ihtiyacımız var Osmangazi Köprüsü’ne ama Kocaelili kullanamıyor.

TÜLAY KAYNARCA (İstanbul)- Kullanıyor… Kullanıyor…

HAYDAR AKAR (Devamla) – Niye kullanamıyor biliyor musunuz? Tülay Hanım, siz Yavuz Sultan’dan geçerken, Fatih’ten geçerken, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçerken aylık yirmi beş gün geçtiğiniz zaman belki toplamda 300-400 lira tutuyor. Osmangazi Köprüsü’nden Kocaelilinin geçebilmesi için, yirmi beş gün işine gidip gelebilmesi için 3.200 lira cebinden ödemesi gerekiyor, bir o kadar da devlet onun adına ödeyecek.

TÜLAY KAYNARCA (İstanbul) – Körfezi mi dolansın?

HAYDAR AKAR (Devamla) – Yahu, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir örnek yok arkadaşlar, dünyanın hiçbir yerinde Osmangazi Köprüsü gibi bir örnek yok.

MUSTAFA ILICALI (Erzurum) – Geçen yılki kaza maliyeti 39 milyar TL, bir yıllık.

HAYDAR AKAR (Devamla) – Kendi kentinde köprü olup kullanamayan tek kent Kocaeli. (CHP sıralarından “Bravo” sesleri, alkışlar) Tek kent, kullanamıyor. Saygılar, sevgiler sunuyorum hepinize.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.