www.vizyonkenthaber.com

1 2

BAKİ “KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTSAL DÖNÜŞÜM OLMAMALI”

BAKİ “KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTSAL DÖNÜŞÜM OLMAMALI”
07 Mart 2019 - 9:23

DP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nail Baki, Kocaeli Mimarlar Odası Başkan Yardımcısı Oya Kaya ve üyelerini ziyaret etti.

Ziyaretlerine dur durak demeden devam eden DP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nail Baki, Kocaeli Mimarlar Odası Başkan Yardımcısı Oya Kaya ve üyelerini ziyaret etti.

Ziyaretinde mimarların sürdürülebilir kent modeli için çok önemli bir yeri olduğunu söyleyen Baki, 1 Nisan’dan sonra yapılacak her yapıda Kocaeli Mimarlar Odası’nın fikri alınacağının sözünü verdi. Baki, “Her yerde söylerim, dünyaya bir daha gelsem mimar olmak isterdim. Depremde orta hasarlı ilan edilen binalar büyük risk taşıyor. Bunlar muhtemel bir depremde yıkılacaklar ve yine aynı ağıtları söyleyeceğiz. Bu nedenle ilk önceliğimiz onları kademeli olarak yenilemek. Ancak bu yenileme insanları borçlandırarak değil belediye tarafından sübvanse edilerek yapılacaktır. Kentsel dönüşümü başlattığımız zaman atılacak her adımda Kocaelili Mimarlarımızın fikirlerini alacağız” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTSAL DÖNÜŞÜM OLMAMALI”

Yapılan kentsel dönüşümlerin para odaklı yapıldığının altını çizen Kocaeli Mimarlar Odası Sekreteri Alper Dülger, “Yapılan kentsel dönüşüm, rantsal dönüşüm olmamalı. Kentsel dönüşüm kesinlikle insan odaklı olmalı ve sürdürülebilir bir şehir modelinin temelini atmalı” dedi. Yapılan adımlarda istişare yapılmasını isteyen Dülger, “Mimarlar odası olarak istişare ve yerel firmaların tercih edilmesini istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

“KÖY DOKUSU PROJESİ”

Köylerin, ülkemizin yapı taşı olduğuna vurgu yapan Baki, “Kentimizi proje alanı ilan edip, mimari açıdan farklı ve yenilikçi bina tasarımlarını destekleyerek, kentimizin mimarisine sanatsal bir dokunuş yapacağız. Köyleri mahalleye çevirip yok ettiler. Onları yaşatmamız lazım. Köylerde yapılacak binaların dokuya uygun olması için vatandaşımıza mimari proje desteği vereceğiz. Türkiye’ye ve dünyaya örnek köyler oluşturarak, turistlerin akın ettiği bir şehir olacağız” dedi.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.