www.vizyonkenthaber.com

1 2

BAKAN SELÇUK KIZ ÇOCUKLARI İÇİN KOCAELİ’DE

BAKAN SELÇUK KIZ ÇOCUKLARI İÇİN KOCAELİ’DE
11 Şubat 2019 - 19:47

Kız çocuklarını ve kadınları bilime teşvik projesi ilk kez Kocaeli’de uygulanacak.11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın Ve Kız Çocukları Günü adına Kocaeli Bilim Merkezi’nde program gerçekleştirildi. Türkiye genelinde uygulanacak olan proje ilk kez Kocaeli’de başlatıldı. Programa Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ak Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü katıldı.

Programa iki kız öğrenci, iki akademisyen olmak üzere bilimde başarı göstermiş dört kadının öyküsü anlatılarak başlandı. Körfez Uluğ Bey Ortaokulu 7.sınıf öğrencisi Ezgi Çetinkaya yaptığı çalışmaları anlattı. Ezgi Çetinkaya Bilimsel projesiyle Prof. Dr. Gazi Yaşargil Fen Bilimleri Mansiyon ödülünü almıştır. Ardından sözü alan Gebze Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rezzan Demir Çakan kendi başarı serüvenine değindi.

“EĞİTİMİN PEŞİNİ BIRAKMADIM EN İYİ BİLİM KADINI ÖDÜLÜNÜ ALDIM”

Türkiye’den Japonya’ya başarı öyküsünü anlatan bilim kadını Doç.Dr. Rezzan Demir Çakan ; “Sabır ve azimle uğraştıktan sonra bir gün yaptıklarımızın karşılığını mutlaka alıyoruz. Ben bunca emeği sırf en iyi bilim kadını olayım diye vermedim. Öğrenmekten ve bilmekten usanmadığım için bu ödülleri hak ettim ve aldığım ödüller emeğimin simgesi oldu. Hedefim başarıydı ve hep böyle devam ettim. Bunu herkes yapabilir. Yeter ki vazgeçmeyelim.” dedi. Program katılımcıların konuşmalarıyla devam etti.

KARAOSMANOĞLU “BİLİMSİZ İLİMSİZ HİÇ BİR ŞEY OLMAZ”

Proje açılış konuşmasında sözü alan İbrahim Karaosmanoğlu; “Burası Cumhuriyet tarihimizin ilk sanayi kuruluşu Seka Kağıt Fabrikası. Burayı Kocaeli Bilim Merkezi yaparak çok önemli bir adım attığımıza inanıyorum. Bilimde kendini ispatlayacak olan kız evlatlarımızın deney yapacağı yer olacak.

Bilimsiz ilimsiz hiçbir şey olmaz. Okumanın içinde her şey var araştırmak,ibret almak,öğretmek,öğrenmek… Sorgulamadan, öğrenmeden hiçbir şey olmaz. Çalışan kazanıyor ve kazandırıyor. Bu bizim tescilli parolamız; “Çalışınca oluyor.” Bunu öğrencilerimiz de alışkanlık haline getirdi. Çalışmadan hiçbir şey olmaz.Evlatlarımızın kendilerini hayata en güzel şekilde hazırlamaları için her türlü hizmetİ vermeye hazırız.İlerlemek isteyenin yanındayız.” diyerek sözü Vali Hüseyin Aksoy’a bıraktı.

VALİ AKSOY “ÜLKEMİZİN BİLİM KADINLARINI DÜNYAYA DUYURMALIYIZ”

Projeaçılış konuşmasına, gelen herkese teşekkürleriyle başlayan Vali Hüseyin Aksoy; “Bakanımıza bu projeyi ilk olarak Kocaeli’de düzenledikleri için teşekkür ederim. Projenin ilk olarak Kocaeli’de başlaması gurur verici. Kocaeli’de nüfusun yarısına yakınını kadınlar oluşturuyor.Bu yüzden de uygulamanın ilk burada denenmesi çok önemli.Projenin çok sayıda kişiyi kazandıracağını umuyoruz.Ayrıca kadınların özellikle teknoloji,mühendislik,matematik gibi alanlarda daha çok ön planda olmalarını,geri planda kalmalarını istemiyoruz. Eğitimde de şartları daha da iyileştireceğiz. Buna yönelik olarak çocukların kendilerini geliştirmeleri için 6. Sınıf öğrencilerine tablet verdik. Ana okul, ilkokul ve ortaokullarda öğrencilerin teknolojik çalışmalar yapabilecekleri sınıflar yaptık.

Kadınların bilimde sanatta her alanda yer alması bizim için çok önemli.Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de modern bilim ve eğitim ilkelerinin izinden gideceğiz. Projenin fazlasıyla olumlu geri dönüşleri olacağını düşünüyorum.Gençlerimize güveniyoruz.Onların başarılarını sadece Türkiye’de değil dünyada göreceğiz.” dedi ve ardından sözü Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a bıraktı.

BAKAN SELÇUK “KADINLARIMIZIN BİLİM VE SANATLA BULUŞARAK ÇAĞI YAKALAMASI  GEREK”

Sözlerine,proje açılışına katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederek başlayan Bakan Selçuk; “Kızlarımızın teknolojiyle,bilimle sanatla buluşarak çağı yakalamalarını sağlamalıyız.Bu proje bilim adına çok önemli bir adım olacak.Milli teknolojik değerlerimizin ön plana çıktığı bu dönemde asıl amacımız kadınlarımızın potansiyellerini desteklemek,onlara öncelik vermek.Kız çocuklarının eğitimine yönelik farkındalık yaratmak.

Sayın Emine Erdoğan’ın başlattığı “Haydi kızlar okula” projesi sayesinde de kız çocuklarının okuma oranı erkek çocuklarıyla beraber yarı yarıya inmiş durumda. Bu oranlar çok iyi ama daha fazlasını bekliyoruz. Yazılım ve mühendislik konusunda yetişen bilim kadınlarımıza ihtiyacımız var. Buna yönelik çalışmalarımız var.”  dedi.

 BAKAN ZEHRA SELÇUK ÖZGECAN ASLAN’I DA UNUTMADI


“Ayrıca bugün 11 Şubat… Projemizin bugüne denk gelmesi çok anlamlı bizim için, içimiz çok buruk. Kızlarımızın çalışmalarına, başarılarına destek vererek 11 Şubat 2015’te kaybettiğimiz Özgecan Aslan’ın ruhunu yaşatacağız.” dedi.

Bakanın açıklamalarıyla devam eden programda Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi’nden Gitar Öğretmeni Gülşah Tülek,Keman Öğretmeni Şevval Keskin ve aynı okulun öğrencilerinden kemanda Özge Öztürk, Viyolenselde Ceyda Durak’ın müzik dinletisine yer verildi.Program başarılı öğrencilere verilen teşekkür takdimi ile sona erdi.KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.