www.vizyonkenthaber.com

1 2

Bakan Koca: ‘Şu anki şartlarda salgın kontrol altında’

Bakan Koca: ‘Şu anki şartlarda salgın kontrol altında’
13 Mayıs 2020 - 15:49

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Şu anki şartlarda salgın kontrol altında” dedi. Maske kullanımı ve sosyal mesafe uyarısında bulunan Bakan Koca, “Bir pandemi sürecindeyiz. Alışveriş kuyruğuna girmek, pazar kalabalığına tedbirsiz karışmak risktir.” ifadelerini kullandı.

 

ŞU AN SALGIN KONTROL ALTINDA

Dün Türkiye’nin corona virüs tablosu diğer günlere nazaran iyi bir durumdaydı. Şu anki şartlarda salgın kontrol altındadır. Bir hafta önceki durumumuzdan daha iyi durumdayız. Ancak salgın hastalıklar fırsat tutkunudur. Örnek olduğumuz dünyaya ders olabiliriz. Buna izin vermeyelim. Dışarı maskesiz çıkmak, yarı açık şekilde kullanmak sorumlulukla bağdaşmaz. Alışveriş kuyruğuna girmek hala risklidir.

MASKE VE SOSYAL MESAFE UYARISI

Yeni düzenimizde AVM kuyrukları, stadyumlar, 3 kişinin yan yana olduğu oturmama düzenekleri olmamalıdır. Kontrollü sosyal hayat hepimizin katkıları ile olacak. Sizden beklenen en temelde maske ve sosyal mesafe kuralına daha sıkı uymanızdır. Yeni hayatımızda kuyruklar olmamalı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK ÖDEME

Mart ve Nisan ayların bir ek ödeme yapılması konusunda bir çalışma yaptığımız söylemiştim. Bu noktada da bir çalışma içindeyiz. Önümüzdeki günlerde bunun da açıklamasını yaparız.

Bayramdan sonra kontrollü olmak kaydıyla yurt dışından gelişleri olabildiğince test yaparak, bu dönemi daha sağlıklı götürme eğilimindeyiz. Turizmde Covid-19 tedbirleri) Hangi hastanelerin işletmelerle yakın irtibatta olması gerektiği dahil olmak üzere bütün hazırlıklarımızı yaptık, bayram sonrası kontrollü şekilde devreye alma gayreti içinde olacağız.

RAMAZAN BAYRAMI’NDA KISITLAMA OLACAK MI?

Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlamasının kararı hükümetin alacağı bir karardır. Bunu da önümüzdeki günlerde gelecek virüs verileri etkili olacaktır. Bu konu daha bizim kurul toplantımızda gelmedi. 

CAMİLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Önümüzdeki günlerde salgının seyrine göre gündeme gelebilir. Biz bu konuyu şu an kurulda görüşmedik.

 

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.