www.vizyonkenthaber.com

1 2

AKAR NE OLDU BU ZEHİRLER? DİYE SORDU

AKAR NE OLDU BU ZEHİRLER? DİYE SORDU
22 Şubat 2019 - 9:57

1972 yılında tüm Dünya da yasaklanan ve tehlikeli olan BHC DDT’ler ilgili konuyu Mecliste sık sık gündeme getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, kendisine son olarak 2017 yılında dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yanıt verildiğini söyledi.


2018 YILINDA BİTECEKTİ

2500-3000 ton olduğu belirtilen zehirli kimyasalların taşınarak bertaraf edilmesi konusunda 2007 yılında Alman firma AVG ile sözleşme imzalandığının altını çizen Akar, yaklaşık 12 yıl geçti ancak hala Derince halkını bu kimyasallar tehdit etmeye devam ediyor dedi.

2017 yılında dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin vermiş olduğu soru önergesi cevabını paylaşan Akar, o gün itibari ile bu atıkların 515 tonunun taşındığı ve 2018 yılında taşınarak tamamen bertaraf edileceği belirtilmişti. Ancak 2019 yılına geldiğimiz şu günlerde hala bu konuda yapılan çalışmaları bilmiyoruz ve yetkililerden de cevap alamıyoruz dedi.

SORULAR CEVAPSIZ KALDI

Akar Eylül 2018 de konuyu tekrar Meclis gündemine taşıdığını belirterek, ancak maalesef Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından sorularına cevap verilmediğini bu konuda birkaç kez Bimer ve Cimer’den de bilgi talep ettiğini ancak hiçbir yetkili kurumdan hala ses çıkmadığını söyledi.

Konunun görmezden gelinemeyeceğini belirten Akar, derme çatma bir yerde muhafaza edilen bu zehirli artıklar toprağa suya karışsa burada yaşayan vatandaşlarımızın hayatını da tehlikeye atacak kadar ciddidir. 12 yıl önce sözleşme imzalanıyor ancak halen taşınıp bertarafı sağlanmıyor. Şimdi Kocaeli de Derince de vatandaşa vaatlerde bulunan AKP’lilere sormak gerekiyor. İnsan hayatı sizin için ne kadar değerli, bu kentin toprağını suyunu kirlettiniz. Beceriksiz bir yerel yönetim gösterdiniz. Kanserle anılan bir ilçe, en borçlu bir belediye, kazaları ile artık ülke de gündem olan bir yol, sanayinin başkentinde işsizler ordusu, yatırım fakiri bir kent ve hala bu kenti yönetmeye talipsiniz. Bu kente son olarak sosyal demokrat belediyecilik damgasını vurmuştur ve Mart sonunda da tekrar göreve gelecektir. dedi.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.