www.vizyonkenthaber.com

1 2

ADETA İĞNEYLE KUYU KAZDIK

ADETA İĞNEYLE KUYU KAZDIK
14 Ekim 2017 - 14:05

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın büyük çabaları sonucu hayata geçirilen Tarih Koridoru Projesinin en önemli ayağını oluşturan Kapanca Sokak ve Akçakoca Osmanlı Meydanı düzenlenen muhteşem törenle açıldı.

İzmit’e ayrı bir değer katan, yerli ve yabancı turistlerin görmeden edemeyecekleri Akçakoca Mahallesi’ndeki açılışa Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın yanı sıra Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Ak Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, 2.Abdülhamit Han’ın 4. kuşaktan torunu Orhan Osmanoğlu, ünlü sanatçı Erkan Petekkaya, filmciler, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, gaziler,  STK, oda temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

ADETA İĞMEYLE KUYU KAZDIK

Kılıçkalkan ve mehteran takımının gösterileriyle renklenen açılışta konuşan Başkan Doğan “ bereketli bir günde birlik beraberlik içinde ata yadigârlarını gün yüzüne çıkardığımız bir günde  bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2009 yılından beri iğneyle kuyu kazar gibi bir çalışma içinde olduk. Büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyorum. 2009 yılında işe başladık. Bu işin ben sadece amelesiydim. Projede bir çok kişinin emeği oldu. Valimize teşekkür ederiz. Büyükşehir’in büyük katkılıları oldu. Birlik beraberlik içinde güzel çalışmanın en güzle örneği ortaya çıktı.  Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Halkımız büyük sabır gösterdi, hoşgörüleri için teşekkür ederim. Bu yolları ve ufkumuzu açan Cumhurbaşkanımıza ve başbakanımıza teşekkür ederim.

TARİHİMİZLE GURUR DUYUYORUZ

Burada bir tarih canlanıyor. Uygarlıklar kurmuş, çağlar açmış, çağlar kapatmış bir nesil olarak  atalarımızla hep gurur duyduk. Atalarımızın gururunu ve gücünü bu projede yaşatmaya çalıştık. Bir vefa borcunu yerine getirdik. Yapacak daha çok işimiz var. Ata yadigârlarına sahip çıkmaya çalıştık, Osmanlı’nın ruhunu yaşatmaya çalıştı. Çeşmeler, konaklar, sarnıçlar, camiler restore edildi. 71 eser ilmek ilmek işlenerek bu hale getirildi. Cephe iyileştirmeleri, sokak iyileştirmeleri yapıldı. Bir tarihin gelecek nesillere aktarılması bakımından önemli bir proje. Bunlarla birlikte gurur duyduğumuz atılasımızın eserlerini yaşatmamanıza neden olan şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle anıyoruz.

İZMİT MUTLAKA TURİZM ŞEHRİ OLACAK

Çalışmalarla şehrimizi turizm kenti yapma konusunda önemli bir adım attık. Sanayi kenti İzmit, er geç tarih turizm kenti İzmit olacaktır. Bu mutlaka gerçekleşecek. Restore dilen yerler, bölgemiz filmcilerin mekanı haline geldi. Atalarımıza vefa borcumuzu ödüyoruz. Daha çok çalışacağız, birlik berberlik içinde olacağız. Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin ordumuzun yedi düvele verdiği mücadelede bizlerde görevimizi yapmış olacağız. Yapılan hizmetler vatanımıza milletimiz hayırlı olsun” dedi.

ALLAH RAZI OLSUN

Abdülhamid Han’ın torunu Orhan Osmanoğlu da “ Osmanlı torunu olarak aranızda olmaktan gurur duyuyorum. Burada mirasımızın kokusunu alıyorum. Osmanlı mirasına sahip çıkanlardan Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımıza ayrı bir teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

DOĞAN’IN UZUN UĞRAŞLARININ ESERİ

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Z. Özak açılışta yaptığı konuşmada “ bu hizmetler Kocaeli’mize yeni bir enerji ve güç veriyor. İzmit Belediye Başkanımızın görev geldiği ilk günden beri  bu projeye büyük önem verdi. Kentimizi geleceğe hazırlamak ve turizm için önemli işler yapıldı, yapmaya devam ediyoruz. Kocaeli yapılan hizmetlerle turizm kenti olma yolunda önemli adımlar attı. Uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkan bu güzel çalışılmalar için Belediye Başkanımıza teşekkür ederim” dedi.

DOĞAN’IN SABRI

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt da şunları söyledi “  Türkiye bizim sevdamız. Ülkemiz kültürel zenginlikleriyle, medeniyetler ülkesi. Dünyada kültür varlıklarına en çok kaynak ayıran ülkeyiz. Projenin ilk başlamasında Belediye Başkanımızla bu bölgeleri gezdik. O halini iyi biliyorum. Projeyi sabırla yürüten başta Belediye Başkanımıza bir kültür varlıkları adamı olarak canı gönülden kutluyorum. Bu Kocaeli’nin ve ülkemizin kazanımıdır. Tarihimize değerlerimize sahip çıkacağız. Bütün tarihi değerlerin hepsi bizimdir. Kültür varlıklarımızı onarıp restore etmeye devam edeceğiz. 17 bin sit alanı, 104 bin taşınmaz kültür varlığımız var.  Kara burcu da restore edeceğiz. Bir tane eski restore edilmemiş tarihi eser kalmayacak”

ZİHNİYET DEĞİŞTİ

Vali Hüseyin Aksoy da konuşmasında “ Türkiye’de  çok önemli tarihi eserlerimiz var. Bunlara sahip çıkıp gelecek nesillere aktarmak görevimiz. Belediyelerimiz bu konuda önemli işler yapıyor. Eskiden tarihi yapılar yıkılıp yerine beton binalar yapılıyordu. Artık bu zihniyet değişti  tarihi eserler restore ediliyor. Bir sanayi şehri olan ilimizin turizm şehri olması yolunda önemli bir adım. İzmit Belediye Başkanımıza tarihe sahip çıktığı için çok teşekkür ederim. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Kocaeli’mize, şehrimize turizm sektörüne hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Başkan Doğan, günün anısına şehzade Osmanoğlu’na, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürüne tablo hediye etti.

Konuşmaların ardından yapılan dua ile açılış gerçekleştirildi. Daha sonra  hep birlikte bölge gezildi.

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.