www.vizyonkenthaber.com

1 2

20 Mart Seçiyoruz-Seçiliyoruz Programı gerçekleştirildi

20 Mart Seçiyoruz-Seçiliyoruz Programı gerçekleştirildi
19 Mart 2019 - 0:33

Araştırmacı yazar Müge Uçar’ın öncülüğünde,Kadının Sesi Kocaeli hareketiyle,İzmit Belediyesi Toplantı  Salonu’nda 20 Mart Seçiyoruz-Seçiliyoruz Programı gerçekleştirildi.Toplantıya çok sayıda kadın vatandaş katılım gösterdi.Araştırmacı yazar Müge Uçar konuşmalarında; “Yaşasın Türkiye Kadını, Yaşasın umutları ve yaşasın hayalleri.” dedi.

Toplantıya katılanlar arasında; KENT-KA (Kentin Kadınları) Platformu Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Tuba Şensoy ve Yönetimi, Tema Anne Başkanı Fatma Taştan,  Huzurevi Derneği Başkanı Sevcan Tamer, Kocaeli Rumeli Türkleri Balkan Kadınları Dernek Başkanı, Kocaeli Spastik Çocuklar Derneği Başkanı Nural Ergüneş, KAI Vakfı Kadın Kolları Başkanı Nejla Çiftçi,  Kocaeli kadın halk ozanımız , iş kadınları ve azalar yer aldı.

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ İÇİN SAYGI DURUŞU

18 Mart Çanakkale Şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildikten sonra İstiklâl Marşı okundu.Çanakkale Zaferi’nin tarihi gücüne değinildikten sonra Çanakkale Destanını yazan bugünün muhtar adaylarının isimleri de birer birer anıldı.

KADINLARDAN YOĞUN KATILIM

Açılış konuşmasını araştırmacı-yazar Müge Uçar’ın yaptığı programda yoğun bir katılım gerçekleşti.Uçar,20 Mart 1930 Yerel Seçimleri’nde Kadına Seçilme Hakkı tanınan gün hakkında açıklamalar yaptı.

KAHRAMAN TÜRK KADINLARI UNUTULMADI

Açıklamalarının ardından,Çanakkale Zaferi’ndeki Türk kadınlarının kahramanlıklarına yer veren yazar,konuyla ilgili bir kısa film de sunarak günün önemine vurgu yaptı. Filmin ardından Uçar; “Ölen;Elifler, Ayşe’ler, Fatmalar…  Ve Bebekler ölürken biliyordu analar. 
Destanlarını izleyecek olan torunlarının göğüslerini kapatacaklarını. 
Bunun için,  vatan için… Vatan sağolsun dediler.” dizelerini okuyarak,katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

“KADINLARIN HER BİRİ AYRI DESTAN”

Şiirinin ardından sözlerine başlayan Uçar; “Sadece Çanakkale mi? Açalım Türk tarihini ve okuyalım Türkiye kadınının kahramanlıklarını.Her biri ayrı destan.Sarı saçlı, mavi gözlü de kayıtsız kalamazdı Türkiye kadının kaymakamlığına. Medeni Batı dediğimiz ülkelerde henüz akıllarda bile yokken seçme ve seçilme hakkı verdi ülkenin kadınlarına.Muasır medeniyetler seviyesi düşünemezken Gazi Mustafa Kemal ve meclis hak ettiği bu yetkiyi; cefakar, vefakar ve kahraman Türkiye  kadınına verdi. 20 Mart 1930 Türkiye  kadınını  yerel seçimde idareye talip olabilmesi için önemli bir gün.Kadınlarımız 89 yıldır yerel yönetimlerde seçilmek için yarışın içindeler.Yakın tarihte cepheye Mehmetçiklere silah ve mühimmat taşırken aynı haklarla, idarede de yarışır durumdalar.” şeklinde başladı.

“YAŞASIN TÜRKİYE KADINI YAŞASIN UMUTLARI”

 Uçar sözlerine; “20 Mart 1930 Türkiye  kadınını  yerel seçimde idareye talip olabilmesi için önemli bir gün.Kadınlarımız 89 yıldır yerel yönetimlerde seçilmek için yarışın içindeler.Yakın tarihte cepheye Mehmetçiklere silah ve mühimmat taşırken aynı haklarla, idarede de yarışır durumdalar.Aslında başka bir bakış açısı ile bakacak olursak; evini, ailesini, çevresini dizayn eden anneler, yerel idarelerde de daha başarılı olmuyor mu sizce? Muhtarlık, belediye meclis üyeliği, Belediye Başkanlığı, milletvekilliği kadınlarımızın ellerinde daha güzel şekillenmiyor mu?Kadınlarımız anne, abla, eş, sevgili ve hayatı yönetiyorlar ve erkekler kadar onlar da idareye layıklar.”Gazi Mustafa Kemal’in kadınların seçilme konusunda yetkilendirilmesi dolayısıyla bir kez daha saygı ile anmamız gerekiyor. Ve diyorum ki yaşasın Türkiye kadını, yaşasın umutları ve hayalleri.”şeklinde devam etti.

“KADINLAR YÖNETİM KERVANINA KATILACAK”

Uçar açıklamalarında; “1930 yılında ilk adım olan ve o yoldan itibaren yönetime talip olmuş,  yarışarak kazanmış  ve eniyi şekilde kadın elini değdirerek yönetimi hak etmiştir.Kadınlarımız yönetim kervanına daha güçlü bir şekilde katılacaktır. Muhtar adaylarımız da günümüz kadınları olarak kendilerini ve kadınları daha iyi tanıtacaklardır.” dedikten sonra sözü sırasıyla muhtar adaylarına bıraktı. Bekirdere tarihinde ilk kadın muhtar adayı Hülya Yıldırım,  Kuruçeşme muhtar adayı Habibe Demiroglu Aksoy, Plaj Yolu Muhtar Adayı Tuğçe Avcı, Şirintepe mevcut muhtarı ve tekrar adayı Nilgün Düzen, Körfez Fatih Mahallesi Muhtar Adayı Şirin Ayan,  Karabaş Mahallesi Muhtar Adayı Serpil Erdil Turhan ise açıklamalarında kadınların bu anlamlı gündeki önemine ve fedakarlığına da vurgu yaptı.

“SOFRANIZDA YÜREĞİNİZDE KADININ ELİ VAR”

Samimi bir sohbet havasında geçen programda,70 kadın ile birlikte hazırlanan tanıtım filmi izletilerek,filmin sonunda,bütün kadınlarla birlikte ” Dünyada kabul edilen bizim ellerimiz var.  Sofranızda,yüreğinizde,hayatınızda.. Kabul Edilen Bu Elleri Daha Yücelere Kaldırın ki insanlık mutlu olsun. Toplum huzur bulsun.”  mesajı verilerek program sonlandırıldı.

HABER:YASEMİN KAYA

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.