www.vizyonkenthaber.com

1 2

20 KADIN GİRİŞİMCİYE SERTİFİKA

20 KADIN GİRİŞİMCİYE SERTİFİKA
08 Mart 2019 - 23:07

Avrupa Birliği Kadın Girişimcilik Kampı projesinde 1 ay boyunca proje geliştiren 20 girişimci kadına sertifikaları verildi. Programda 20 projeden en iyi 3 projeyi geliştiren kadın girişimcilere ise ödülleri takdim edildi.

Avrupa Birliği Kadın Girişimcilik Kampı Sertifika Töreni Bizimköy Engelli Üretim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Programa Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Teknopark Genel Müdürü Mehmet Ali Okur, Metraco Yönetim Kurulu Başkanı Cem Okçu, Genç Girişimciler Başkanı Tufan Şahin Kesen, Kadın Girişimciler Başkanı Dilek Çınar, Engelli Üretim Merkezi Müdürü Hüsnü Bayraktar,  KSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

“KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖNEMLİ”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Teknopark Genel Müdürü Mehmet Ali Okur, “Gerçekleştirdiğimiz girişimci kadın kampı projesi sosyal sorumluluk projesidir. Nitelikli istihdam sağlanması ve fikirlerin güncelleştirmesini kapsamaktadır. 20 girişimci kadın 1 ay boyunca projelerini geliştirdiler. Bugün en iyi 3 girişimciyi ödüllendireceğiz ama projeye katılan tüm kadınlarımızın ciddi kazanımları olmuşlardır. Girişimci olarak verdikleri mücadelede artık kendilerine destek verebilecek kurumların olduğunu öğrendiler. Kadın girişimciliği, kadınların toplumdaki statülerini kazanmada önemlidir. Bir ülkede girişimciliğin desteklenmesi o ülkenin gelişmesi için değerlidir. Kadın istihdamının artması için projeler üreten Kocaeli Sanayi Odası ve kadın girişimcilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

“EN İYİ 3 PROJEYİ SEÇTİK”

Daha sonrasında kürsüye çıkan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Başarılı kadın girişimcilerin sayısı her geçen gün artıyor. Kadınlarımızın güçlendirilmesinin bir yolu da yine girişimcilikten geçiyor. Bu bilinçle hareket ederek kadın girişimcilerimizin desteklenmesi amacıyla TÜBİTAK MAM Teknokent işbirliği ile Kadın Girişimcilik Kampı’nı düzenledik. Söz konusu kamp için toplam 96 başvuru aldık. Yapılan değerlendirme sonucu bu başvurular arasından 22 adayı kampa kabul ettik. Kamp sonunda yaptığımız değerlendirmeyle de bu adaylardan en iyi 3 projeyi seçtik. Bu 3 projeye TTO desteği verilecek; Kuluçka Merkezinde ilk yıl bedelsiz ikinci yıl %50 kira indirimli ofis tahsisi, 6 ay genel gider muafiyeti, ücretsiz servis ve yemek hizmeti ve Mentörlük desteği” diye konuştu.

“BİZİMKÖY AYNI ZAMANDA BİR OKUL”

Zeytinoğlu konuşmasının devamında, “Kısaca BİZİMKÖY projemizden de bahsetmek istiyorum. Projemiz Avrupa Birliği’nin desteği ve sanayi kuruluşlarımız, İŞKUR ve Odamızın maddi katkılarıyla 2006 yılında hayata geçti. Amacımız bu merkez ile engellilerin üretim sürecine katılmalarını sağlamaktır. Merkezimizde; konfeksiyon, mantar üretimi, seracılık, açık arazi sebze ve meyve yetiştiriciliği kollarında olmak üzere; 127’si engelli, 62’si kadın, 73’ü erkek olmak üzere toplam 135 personel çalışıyor. Bizimköy aynı zamanda bir okul. Merkezimizden 2010 yılından bugüne başka bir iş yerinde çalışmak üzere 80 kişi ayrıldı. Ayrıca 2 kişi üniversite eğitimi görmek için ayrıldı. 8 kişi de emekli oldu” ifadelerini kullandı.

“FARKLI İŞ KOLLARINDA ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

 “Konfeksiyon bölümümüzde Metraco A.Ş. firması ile ortak üretim yapılıyor ve üretiminin tamamı ihraç ediliyor” diyen Zeytinoğlu, sözlerini “Mantar üretiminde ise MÜPA Tarım için fason üretim yapılıyor. Daha fazla istihdam sağlamak amacıyla 2017 yılında yeni bina yatırımı için inşaat çalışmalarına başladık. Bu inşaatı üyelerimizden aldığımız destek olan 1,8 milyon TL ile, imece usulü ile yaptık. Üretim sahasını iki katına 3000 metrekare ilave kapalı alan çıkardık. İlave ettiğimiz alanlarda engelli istihdamına yönelik farklı üretim alanları yaratma düşüncesindeyiz. Şimdilik bir trafo fabrikasına parça üretimini yapıyoruz. Ayrıca bu alanda sanata dönük farklı iş kollarında da çalışmalar yapmayı planlıyoruz” şeklinde sonlandırdı.

ÖDÜL ALAN PROJELER

1’incilik ödülünü Dikey Tarım teknolojilerin bitki madenciliğine uygun hale getirilmesi cevher üretim projesi ile Ayşe Nur Öztürk  kazandı.

2’incilik ödülünü  SQUASENSE hücre yenileyici yüzde 100 bitkisel squalane serum projesiyle Büşra Merve Yıldırım kazandı.

3’üncülük ödülünü Ekoloji yüzey temizleyicisi projesiyle Emine Kurtay ve Presignia projesiyle Elif İldeş kazandı.

SERTİFİKA ALAN KADIN GİRİŞİMCİLER

Busena Çelik Zümbül, Ebru Yıldırım, Gamze Uçar, Gizem Onar, İlayda Özırmak, Kübra Gökduman, Melek Gedikbaş, Merve Bulut, Merve Karabayır, Nazlı Karabulut, Nazlı Temur, Özge Bakırcıoğlu, Seda Keskin, Seher Yumuşak, Selma Uluçay, Yasemin Katırcı Çolakel.

HABER: YASEMİN KAYA

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.