www.vizyonkenthaber.com

1 2

1 MART FACİASINA ANMA DÜZENLENDİ

1 MART FACİASINA ANMA DÜZENLENDİ
01 Mart 2019 - 9:52

İzmit Lisesi Mezunları Derneği; 1 mart 1958’de İzmit Körfezinde alabora olup kısa sürede batması sonucu 392 kişinin yaşamını yitirdiği Üsküdar vapur faciasının 61. yıl dönümünde anma programı düzenledi.

İzmit Lisesi Mezunları Derneği; 1 Mart 1958’de İzmit Körfezinde alabora olup kısa sürede batması sonucu 392 kişinin yaşamını yitirdiği Üsküdar vapur faciasının 61 yıl dönümünde anma programı düzenledi. İlk olarak İzmit Lisesi bahçesinde yapılan anma programında İzmit Lisesi Bahçesindeki, anıta çelenk bırakıldıktan sonra, programın devamında, Halkevi Vapur iskelesine geçilerek denize çelenk ve karanfil bırakıldı. Programa İzmit Belediye Başkan adayı Nevzat Doğan, AK Parti Milletvekili Cemil Yaman, AK Parti İzmit Belediye Başkan adayı Sibel Gönül, CHP İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İzmit ilçe başkanı Hakan Çakar, İzmit Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Haluk Cem Gökmen, İzmit Lisesi Müdürü Fatih Taşdelen ve öğrenciler katıldı.

“ANIT YAPILMASINI İSTİYORUZ”

Anma programında ilk olarak söz alan; İzmit Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Haluk Cem Gökmen, “61. yılını geride bıraktığımız tarihin en büyük sivil deniz kazasında tüm hemşehrilerimize ve öğrenci büyüklerimize tanrıdan rahmet diliyorum. Tüm İzmitliler ve  liselerin öğrencileri adına,bu elim kazada öğrencilerini kaybeden öğretmenlerin torunu olarak değerli milletvekillerimizden belediye başkan adaylarımızdan, başkanlarımızdan önümüzdeki sene sahilde bir anıt yapılmasını istiyoruz. Bunun sesini ben duyurmak istedim.” dedi.

“BU BİR VEFA ÖRNEĞİDİR”

Daha sonra söz alan; İzmit Lisesi Müdürü Fatih Taşdelen, “İzmit lisesi bir vefanın örneğidir, temsilcisidir. Aradan 61 yıl geçmesine rağmen her yıl İzmit lisesi mezunları derneği olarak, okulu olarak, vefat eden öğrencilerimizi anıyoruz. Onlara Allahtan rahmet diliyorum. Vefa adına burada bulunan sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.


“FACİANIN SEBEBİ YÖNETİM”

Anma programında söz alan İzmit Belediye Başkan adayı Nevzat Doğan, “Bu şehrin insanı olup ta bu kadar hazin bir olaya, üzerinden kaç yıl geçerse geçsin, üzülmemek elde değil. O dönemde bir liseye hele bir sanat okuluna gitmek, çok önemli, çok büyük bir başarıydı. Pırıl pırıl bu şehre bu ülkeye kim bilir ne hizmetler yapacak gençlerimizi, maalesef tamamen o dönemim yönetim eksikliği nedeniyle büyük bir facia ile kaybettik. Bu olaydan hepimize çıkarılacak dersler var. Bir tanesi yönetenlerin o ateşten gömleği makam mevki, şan şöhret yerine, olabildiğince görevinin gereğini yapmaya odaklanması ve bilmeli ki en küçük bire eksiğin bile birçok insanın işte böyle hayatına mal olacağı” dedi

61 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN

Ardından konuşan İzmit Lisesi Müdürü, “İzmit Lisesi bir vefa örneğidir. Burada gerçekleşen anma programına gördüğüm yoğun ilgi bu vefa örneğinin tescillemektedir. 61 yıl geçmesine rağmen vefat edenlerin anısını canlandırıyoruz. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum” ifadelerinde bulundu.

GENÇLERİMİZ BÜYÜKLERİNE LAYIK OLMALI

Nevzat Doğan son olarak; “Bu fazlasıyla üzücü elim bir olay ama iyi yönü de o dönemim şartlarında kar kış demeden ta karşıdan buraya ilim uğruna bilim uğruna geleceğe daha güçlü bireyler olma uğruna fedakarlık yapma örneğidir. Biz geçmişe ağıtlar yakmayacağız. Bugün bir hüznü paylaşıyoruz, anıyoruz unutmuyoruz. Ama geleceğe daha güçlü gitmenin belki de burada az da olsa bir katkısını görmeye çalışıyoruz. Allah onların ailelerine de sabırlar versin. Gençler; bize düşen o büyüklerimize layık olmak. İzmit lisesi, Endüstri Meslek Lisesi isimlerinin altında olmanın gücünü hissedip, daha çok çalışıp daha başarılı olmaktır” ifadelerini kullandı.D

HABER: YASEMİN KAYA

KÖŞE YAZARLARI
FİRMA ARAMA
SON EKLENEN FİRMALAR

www.vizyonkenthaber.com Tüm Haklari Sakladır.